Ilustrační foto, Gerd Altmann
Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) v úterý navrhla registrační standardy, které ovlivní přibližně 100 firem zabývajících se obchodováním za použití komplexních algoritmů či mikrovlnné technologie. Mezi těmito firmami je možné, že se objeví i firma RSJ miliardáře Karla Janečka. Registrační pravidla a další navržené kontrolní mechanismy by měly CFTC napomoci v monitorování automatických aktivit, které na některých derivátových trzích představují až tři čtvrtiny veškerého objemu obchodů, avšak nepodléhají klíčovým vládním opatřením k omezení rizik.
Narušení trhů, jakým byly například pád akcií v dubnu 2010 a výkyvy obligací přibližně před rokem, zpochybnily jejich stabilitu a rozvířily debatu nad možnostmi regulace. CFTC se v minulých dvou letech zabývala analýzou možných dopadů na finanční sektor v případě zavedení nových pravidel pro obchodování, při kterém dochází k zadávání tisíců a tisíců nákupních a prodejních příkazů ve zlomcích sekundy.
Návrhy komise budou podrobeny veřejné kritice a pravděpodobně povedou ke snaze zainteresovaných lobovat za své zájmy. Předseda CFTC Timothy Massad prohlásil, že cílem opatření není omezit automatické obchodování, ale spíše se má jednat o prevenci rizik, které by mohly poškodit trhy a podkopat důvěru investorů.
Kontrolní mechanismy a nouzové vypínače
Na veřejném zasedání CFTC v úterý byly zdůrazňovány přínosy automatického obchodování, zároveň zde však byla evidentní snaha najít kontrolní mechanismy, které by trhy ochránily před možným zhroucením. Mnozí odborníci jsou skeptičtí v otázce do jaké míry se může Komisi podařit rychle a účinně automatické obchodování regulovat a neutralizovat jeho rizikové faktory.
Jistého odporu se chystané kroky CFTC již setkaly u zástupců soukromých obchodníků, na které by měla opatření především cílit. Tvrdí, že registrační standardy by měly být určovány jednotlivými burzami derivátů, spíše nežli CFTC.
Plány komise počítají s nouzovými opatřeními, které by automaticky obchodující firmy musely zavést. Především je to okamžité zastavení obchodů, které by mohly narušit trhy. Firmy by musely podávat výroční zprávy o kontrole rizik a držet záznamy o svých obchodních algoritmech.
Opatření komise by také vyžadovalo zřízení jakýchsi archivů počítačového kódu, který tvoří elektronické obchodní systémy těchto firem. To by CFTC zjednodušilo kontrolu obchodních algoritmů a umožnilo identifikovat jejich roli v selhání trhů. V této věci došlo na setkání CFTC k bouřlivé debatě, jelikož obchodní kód obsahuje mnohá tajemství a obchodní strategie firem, které pravděpodobně nebudou ochotny sdílet.
V současné době je jedinou možností jak se dostat k těmto citlivým datům soudní řízení. panují obavy, zdali se státním úřadům podaří zabránit úniku těchto citlivých dat například prostřednictvím kyberútoků.
CFTC má také v úmyslu zprůhlednit motivační programy burz jako například CME Group Inc. a Intercontinental Exchange Inc., které se jimi snaží rozdmýchat obchodování s deriváty. Komise uvedla, že tyto programy mohou zapříčiňovat zbytečně velké objemy obchodování.
Samostatná část návrhů se pak zaměřuje na omezení počtu případů, kdy jedna z vysokofrekvenčních obchodních firem skončí na obou stranách kontraktu. Tato praktika přišla pod drobnohled regulátorů v souvislosti výkyvy hodnoty obligací v říjnu roku 2014. Burzy by byly povinny publikovat čtvrtletní statistiky objemu samoobchodování.