Dohoda iniciovaná OECD si klade za cíl omezit daňové triky nadnárodních korporací

22:13 | wa pe | Diskuze

Zhruba 70 zemí učinilo další krok v boji proti daňovým trikům nadnárodních společností, kterými se firmy snaží snižovat si své daně.

Foto: Nick Youngson-nyphotographic.com

Nová mezinárodní daňová dohoda má upravit mezery v dohodách o dvojím zdaněním tím, že zabrání tzv. treaty shoppingu, který umožňuje nadnárodním firmám v rámci podnikání vybírat si jurisdikci nejpříznivější pro jejich platbu daní. Dohodu podepsaly v pařížském sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ministři velkých ekonomik světa a očekává se, že v příštích týdnech se k ní připojí i další země.

Nová dohoda je součástí širší snahy vedené OECD, která má zabránit firmám využívat rozdílů mezi daňovými systémy, aby si snížily daňové účty bez porušování zákonů. Nová dohoda nahradí více než 1100 bilaterálních daňových smluv, čili zhruba třetinu smluv podepsaných zeměmi v minulém století, které mají zabránit dvojímu zdanění.

Jako treaty shopping je označována situace, kdy subjekt z jedné země založí společnost v druhé zemi a investuje nebo podniká ve třetí. Ve věku globalizace stále více firem využívá transakce přes třetí země kvůli snížení daní.

Nová smlouva stanovuje minimální standardy, které mají zabránit zneužívání, a definuje zdanitelnou přítomnost společnosti v zemi. Zároveň stanovuje plány pro řešení sporů o dvojím zdanění mezi vládami.

"Zabije to treaty shopping," řekl novinářům ředitel pro daňovou politiku OECD Pascal Saint-Amans.

Mezi signatáři je většina velkých ekonomik a zemí známých jako centra pro treaty shopping, jako Nizozemsko, Belgie, Seychelly a Singapur. Signatářem nejsou Spojené státy, Saing-Amans však uvedl, že to není znepokojující, protože bilaterální smlouvy USA mají vysokou kvalitu.

OECD odhaduje, že vlády přicházejí ročně na daňových příjmech o 250 miliard dolarů (5,8 bilionu Kč), tedy deset procent globálních příjmů z daní právnických osob.

Státy, které podepsaly dohodu, ji musí ještě ratifikovat. To znamená, že na firmy začne mít dohoda přímý vliv zřejmě nejdříve v příštím roce, napsala agentura Reuters.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 20.8.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 20.8.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 25/06/19

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 20/06/19

Ilustrativní obrázek

Rozvojové trhy v zajetí úrokové euforie a obchodních válek

Ilustrativní obrázek

Americké indexy se v úterý obchodují v plusuČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.