Dočkáme se prvního dítěte počatého ve vesmíru? NASA spouští na palubě ISS experiment s lidskými spermiemi a vajíčky

11:38 | wa pe | Diskuze

Už od doby prvních dlouhodobých pobytů na oběžné dráze trápí odborníky, a určitě nejen ty, otázka, zda je možné v podmínkách bez přirozené gravitace počít dítě. NASA se nyní rozhodla provést na palubě Mezinárodní vesmírné stanice experiment, který by měl pomoci tuto otázku zodpovědět.

Ilustrativní obrázek
Foto: geralt

Nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawking byl přesvědčen, že lidstvu zbývá na planetě Zemi přibližně jen dalších 100 let, než dojde k jeho sebezničení. Řešení podle něj spočívá v expanzi na další obyvatelné planety, které by lidstvo mohlo dlouhodobě osídlit. Ambiciózní plány na kolonizaci vesmíru v posledních letech představila nejen celá řada států, ale také soukromé společnosti na čele s Boeing či SpaceX Elona Muska. Přežití lidstva ve vesmíru ovšem bude záviset nejenom na dostupných technologiích, ale také na naší schopnosti se rozmnožovat mimo podmínky panující na Zemi. NASA se nyní rozhodla uskutečnit experiment, který by měl poskytnout první předběžné odpovědi na otázku, zda jsou toho lidé schopni.

V rámci mise Micro-11 budou astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) testovat vzorky lidských a býčích spermií. Sledovat se bude především vliv, který má nízká gravitace na pohyblivost spermií, která je předpokladem jejich úspěšného splynutí s vajíčkem. Veškeré experimenty budou zaznamenány na video a následně odeslány zpět na Zem k analýze.

Mise navazuje na předešlý experiment z minulého roku, kdy byly na ISS dopraveny zmrazené vzorky spermií myší. Po devíti měsících ve vesmíru byly tyto spermie úspěšně použity k početí zdravých myší zpět na Zemi. Po experimentech na palubě ruské vesmírné stanice Mir z roku 1998 také víme, že s rozmnožováním na oběžné dráze nemají problém bezobratlí jako například šneci či vodní blechy.

I v případě, že dojde k úspěšnému splynutí lidské spermie a vajíčka, nebude stále jasné, zda je reprodukce lidí ve stavu beztíže možná. Když pomineme komplikace samotného pohlavního aktu, stále neznáme vliv velkých dávek kosmického záření na vývoj plodu a dopady mikrogravitace na samotný porod či následný vývoj dítěte.

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Exact Sciences kupuje firmu Genomic Health za 2,8 miliardy USD

Ilustrativní obrázek

Kde se již prosadila umělá inteligence?

Ilustrativní obrázek

Lightway udělal z České republiky velmoc a vyváží přirozené světlo do celého světa

Ilustrativní obrázek

Grafen může vést k revoluci v akumulaci energie

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelé se nedomnívají, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci – očekávají lepší pracovní příležitostiČti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie pokořila historický rekord v propadu těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie obnovila polovinu uzavřené produkce ropy, zbytek bude plně obnoven na konci září

Ilustrativní obrázek

Co dále očekávat u zlata?

Ilustrativní obrázek

Zlato: Býčí trend v zásadním bodu

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy, benzínu a nafty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.