Dočkáme se prvního dítěte počatého ve vesmíru? NASA spouští na palubě ISS experiment s lidskými spermiemi a vajíčky

11:38 | wa pe | Diskuze

Už od doby prvních dlouhodobých pobytů na oběžné dráze trápí odborníky, a určitě nejen ty, otázka, zda je možné v podmínkách bez přirozené gravitace počít dítě. NASA se nyní rozhodla provést na palubě Mezinárodní vesmírné stanice experiment, který by měl pomoci tuto otázku zodpovědět.

Ilustrativní obrázek
Foto: geralt

Nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawking byl přesvědčen, že lidstvu zbývá na planetě Zemi přibližně jen dalších 100 let, než dojde k jeho sebezničení. Řešení podle něj spočívá v expanzi na další obyvatelné planety, které by lidstvo mohlo dlouhodobě osídlit. Ambiciózní plány na kolonizaci vesmíru v posledních letech představila nejen celá řada států, ale také soukromé společnosti na čele s Boeing či SpaceX Elona Muska. Přežití lidstva ve vesmíru ovšem bude záviset nejenom na dostupných technologiích, ale také na naší schopnosti se rozmnožovat mimo podmínky panující na Zemi. NASA se nyní rozhodla uskutečnit experiment, který by měl poskytnout první předběžné odpovědi na otázku, zda jsou toho lidé schopni.

V rámci mise Micro-11 budou astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) testovat vzorky lidských a býčích spermií. Sledovat se bude především vliv, který má nízká gravitace na pohyblivost spermií, která je předpokladem jejich úspěšného splynutí s vajíčkem. Veškeré experimenty budou zaznamenány na video a následně odeslány zpět na Zem k analýze.

Mise navazuje na předešlý experiment z minulého roku, kdy byly na ISS dopraveny zmrazené vzorky spermií myší. Po devíti měsících ve vesmíru byly tyto spermie úspěšně použity k početí zdravých myší zpět na Zemi. Po experimentech na palubě ruské vesmírné stanice Mir z roku 1998 také víme, že s rozmnožováním na oběžné dráze nemají problém bezobratlí jako například šneci či vodní blechy.

I v případě, že dojde k úspěšnému splynutí lidské spermie a vajíčka, nebude stále jasné, zda je reprodukce lidí ve stavu beztíže možná. Když pomineme komplikace samotného pohlavního aktu, stále neznáme vliv velkých dávek kosmického záření na vývoj plodu a dopady mikrogravitace na samotný porod či následný vývoj dítěte.

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Studenti budou soutěžit, jak pomocí digitálních technologií snížit uhlíkovou stopu. Vítěz získá 10 000 euro

Ilustrativní obrázek

Jedinečný vzdělávací program se světovou reputací je opět přístupný i českým vysokoškolákům

Ilustrativní obrázek

Vědci a studenti mohou zdarma vyzkoušet kvantové programování

Ilustrativní obrázek

Solar Orbiter začal s měřeními. Z Čech má na palubě jedinečnou optiku.

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývoje

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot MiomoveČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Ilustrativní obrázek

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.