Dočkáme se prvního dítěte počatého ve vesmíru? NASA spouští na palubě ISS experiment s lidskými spermiemi a vajíčky

11:38 | wa pe | Diskuze

Už od doby prvních dlouhodobých pobytů na oběžné dráze trápí odborníky, a určitě nejen ty, otázka, zda je možné v podmínkách bez přirozené gravitace počít dítě. NASA se nyní rozhodla provést na palubě Mezinárodní vesmírné stanice experiment, který by měl pomoci tuto otázku zodpovědět.

Ilustrativní obrázek
Foto: geralt

Nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawking byl přesvědčen, že lidstvu zbývá na planetě Zemi přibližně jen dalších 100 let, než dojde k jeho sebezničení. Řešení podle něj spočívá v expanzi na další obyvatelné planety, které by lidstvo mohlo dlouhodobě osídlit. Ambiciózní plány na kolonizaci vesmíru v posledních letech představila nejen celá řada států, ale také soukromé společnosti na čele s Boeing či SpaceX Elona Muska. Přežití lidstva ve vesmíru ovšem bude záviset nejenom na dostupných technologiích, ale také na naší schopnosti se rozmnožovat mimo podmínky panující na Zemi. NASA se nyní rozhodla uskutečnit experiment, který by měl poskytnout první předběžné odpovědi na otázku, zda jsou toho lidé schopni.

V rámci mise Micro-11 budou astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) testovat vzorky lidských a býčích spermií. Sledovat se bude především vliv, který má nízká gravitace na pohyblivost spermií, která je předpokladem jejich úspěšného splynutí s vajíčkem. Veškeré experimenty budou zaznamenány na video a následně odeslány zpět na Zem k analýze.

Mise navazuje na předešlý experiment z minulého roku, kdy byly na ISS dopraveny zmrazené vzorky spermií myší. Po devíti měsících ve vesmíru byly tyto spermie úspěšně použity k početí zdravých myší zpět na Zemi. Po experimentech na palubě ruské vesmírné stanice Mir z roku 1998 také víme, že s rozmnožováním na oběžné dráze nemají problém bezobratlí jako například šneci či vodní blechy.

I v případě, že dojde k úspěšnému splynutí lidské spermie a vajíčka, nebude stále jasné, zda je reprodukce lidí ve stavu beztíže možná. Když pomineme komplikace samotného pohlavního aktu, stále neznáme vliv velkých dávek kosmického záření na vývoj plodu a dopady mikrogravitace na samotný porod či následný vývoj dítěte.

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Solar Orbiter začal s měřeními. Z Čech má na palubě jedinečnou optiku.

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývoje

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot Miomove

Ilustrativní obrázek

Hyundai prezentuje na konferenci MIF 2019 filozofii budoucí mobility, zaměřenou na člověka

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Exact Sciences kupuje firmu Genomic Health za 2,8 miliardy USDČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Produkce plastů láme rekordy.

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty zlevňují.

Ilustrativní obrázek

Čínská poptávka po ropě kvůli koronaviru poklesla o 20 %; Saudská Arábie zvažuje snížení těžby

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.