Dobrý začátek týdne pro regionální měny

08:47 | Redakce W4T | Diskuze

Koruna v novém týdnu otevřela opět na silných úrovních. Proti euru se její kurz pohyboval na 27,02 CZK/EUR, tedy těsně nad hodnotou závazku ČNB (a je pravděpodobné, že centrální banka proti dalšímu posilování intervenovala). Díky dobrým fundamentům by měla koruna zůstat silná i v dalším průběhu tohoto týdne, kdy bude zasedat bankovní rada ČNB. Změnu měnové politiky nečekáme.

 

Centrální banka nezveřejní ani novou prognózu. Koruna by mohla mírně oslabit až v samotném závěru měsíce (a zároveň roku), kdy obvykle dochází k uzavírání investorských pozic.

 

Běžný účet platební bilance vykázal v říjnu příznivý výsledek. Jeho přebytek dosáhl 3,1 mld. CZK, když hlavním tahounem tohoto vývoje byla kladná bilance obchodu se zbožím a službami ve výši 16,2 mld. CZK. Přitom její hodnotu srazilo započítání leasingu letadel Gripen v hodnotě 9,9 mld. CZK. Celkový přebytek běžného účtu byl snížen odtokem dividend ve výši 10,5 mld. CZK v souladu s naším výhledem. Vnější pozice české ekonomiky je tak nadále velmi dobrá.

 

Forint a zlotý včera kompenzovaly část svých nedávných ztrát. Obě měny v posledních dnech oslabily vůči euru na mnohaměsíční minima. Absence výraznější rizikové averze na světových trzích (a očekávání pomalejšího utahování měnových podmínek ve Spojených státech) však v pondělí umožnila mírné posílení zlotého o dvě desetiny procenta (na 4,36 PLN/EUR) a forintu o čtyři desetiny na 316,5 HUF/EUR.

 

Dnes bude hlavní regionální událostí zasedání maďarské centrální banky (MNB), která však pravděpodobně nepřijde s žádnou změnou měnových podmínek. Investory však bude zajímat nové prohlášení MNB, která by mohla naznačit možnost dalšího snižování sazeb v příštím roce.

 

Česká swapová výnosová křivka včera o 2 bb vzrostla.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.