Dobrovolné spoření na důchod s příspěvkem státu zaznamenalo úbytek zákazníků

15:24 | fa ra | Diskuze

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího čtvrtletí spořilo 4,472 milionu lidí. Bylo to o zhruba 47.000 méně než na konci roku 2016. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

Ilustrační foto
Foto: W4T

V transformovaných fondech, kam už lidé nemohou vstupovat, bylo 3,76 milionu lidí. To bylo o asi 217.000 méně než na konci roku 2016. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, má 711.000 lidí, tedy o 169.000 více než loni v prosinci.

Penzijní společnosti koncem září spravovaly ve fondech třetího pilíře účastníkům 405,5 miliardy Kč, z toho v transformovaných fondech 378,8 miliardy Kč a v účastnických fondech 26,7 miliardy Kč. V účastnických fondech od začátku roku 2017 vzrostl majetek účastníků o 48,1 procenta.

"Situace v individuálním spoření na penzi se v poslední době výrazně stabilizovala. I třetí letošní čtvrtletí patří mezi nejúspěšnější kvartály od startu doplňkového penzijního spoření v roce 2013. Po poměrně neklidném období, kdy se spouštěl a rušil druhý pilíř a kdy se zaváděly úpravy ve třetím pilíři, zaznamenáváme nyní klidnější časy, kdy střadatelů konstantně přibývá a trh penzijního spoření roste," uvedl prezident asociace Aleš Poklop.

"Zájem o penzijní spoření skutečně roste, ale i ve třetím pilíři je co dohánět," řekl ČTK analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Pro mladší účastníky podle něj nedává moc smysl volit povinné konzervativní fondy, které zatím dominují. Vedle toho ne všichni účastníci maximalizují státní podporu. "Setkáváme se také s tím, že firma zaměstnancům platí nevhodně nastavené smlouvy životního pojištění, místo aby jim přispěla do penzijního spoření, jež je stejně daňově výhodné," dodal.

Průměrný příspěvek zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření ke konci září činil 824 Kč měsíčně, na penzijní připojištění 772 Kč měsíčně. Příspěvek zaměstnavatele pobíralo ke svému penzijnímu připojištění nebo doplňkovému penzijnímu spoření přes 967.000 účastníků, tedy 21,6 procenta z celkového počtu.

V majetku transformovaných fondů v pololetí tradičně převažovaly konzervativní investice, například státní dluhopisy ČR měly podíl 60 procent. Na 15 procent bylo v ostatních typech dluhopisů, 17 procent bylo umístěno na peněžním trhu, včetně termínovaných vkladů, necelá dvě procenta v akciích a podílových listech, zbytek v ostatních investicích. Naproti tomu investice účastnických fondů jsou diferencované podle investičních profilů (konzervativní, vyvážený, dynamický).

Celkový kumulovaný zisk penzijních společností v pololetí činil 1,854 miliardy Kč, což bylo o 52,1 procenta více než v předchozím čtvrtletí.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Důchodová budoucnost nebude růžová

Ilustrativní obrázek

Nové penzijní fondy rostou, ale staré rostou ještě rychleji

Ilustrativní obrázek

Důchodový systém si oddechl. Ministr Krčál končí ve své funkci

Ilustrativní obrázek

Výnosy transformovaných penzijních fondů loni klesly v průměru na 0,6 procenta

Ilustrativní obrázek

Na stáří se zabezpečují dvě třetiny třicátníků

Ilustrativní obrázek

Schodek důchodového systému by měl do roku 2060 dosáhnout 4 % HDPČti více
Ilustrativní obrázek

V Praze i Brně se nejrychleji prodávají „investiční“ byty, v Ostravě byty pro rodiny

Ilustrativní obrázek

FAEI.cz: Airbnb nespolupracuje s finanční správou, možná pomáhá krýt i daňové úniky

Ilustrativní obrázek

Změna finanční situace: mateřská dovolená, odchod partnera nebo důchod nemusí skončit finanční katastrofou

Ilustrativní obrázek

V září se na hypotékách rozpůjčovalo 21 miliard korun

Ilustrativní obrázek

Než si sjednáte životní pojištění, chtějte odpovědi na těchto 5 otázek

Ilustrativní obrázek

Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15%. S novými podmínkami ale automaticky souhlasit nemusíte

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.