Dobrá data pomáhají dolaru

08:39 | Redakce W4T | Diskuze

Kurz eura proti dolaru se včera pohyboval blízko úrovně 1,06 USD/EUR a dnes ráno otevírá těsně pod touto hladinou. Celý týden byly trhy v očekávání dnešního zasedání ECB. Trhy předpokládají od evropských centrálních bankéřů ráznou akci.

Foto: Public Domain

 

Depozitní sazba by měla klesnout ještě o 10 bb na -0,3 % a rozšířit by se měl i program kvantitativního uvolňování. Oznámeno by mělo být i prodloužení období, ve kterém budou nákupy evropských aktiv probíhat. Ekonomové SG se domnívají, že nad tato opatření ECB ještě přistoupí k nákupu korporátních dluhopisů a prodloužení TLTRO do roku 2017. Očekávání jsou tedy vysoká, což zvyšuje riziko zklamání ze slabé akce. Předpokládaná kroky ECB kontrastují s vyjádřením amerických centrálních bankéřů. Předsedkyně rady guvernéru J. Yellen ve včerejším vystoupení v zásadě představila argumenty pro zvyšování sazeb. Toto vystoupení podporují i čísla. Včerejší ADP report z trhu práce ukázal na vysoký počet nových pracovních míst v soukromém sektoru. Ten by měl být v pátek potvrzen oficiální statistikou. I dnes očekáváme další informace od J. Yellen, které bude navíc doplněno o vystoupení místopředsedy S. Fischera.

Dnešek bude navíc bohatý i na data. V Evropě budou zveřejněny zpřesněné odhady PMI indexů. Ekonomové SG očekávají, že listopadová čísla budou posunuta o něco níže, nicméně stále by měla setrvat nad říjnovými hodnotami. Ve spojených státech ekonomové SG očekávají mírný pokles ISM indexu, který by se však měl stále udržet na slušných 58,2 bodu. Růst o 1,3 % m/m by měly tovární objednávky, které tak podle všeho smažou svůj zářijový pokles. Nakonec dobrá čísla by měl přinést americký trh práce, když očekáváme další mírné snížení počtu nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.

Z kurzového pohledu bude dnešek velmi zajímavý. Dolar má tento týden našlápnuto k dalším ziskům, nicméně je zde riziko, že ECB nedostane svým očekáváním, což by pravděpodobně dočasně euro posílilo

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.