Do začátku června musí mít všichni poskytovatelé nebankovních půjček licenci ČNB

17:19 | wa pe | Diskuze

Společnost Profi Credit získala od České národní banky licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Firma to dnes sdělila ČTK. Licenci mělo k 11. květnu podle dat ČNB 47 firem.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Centrální banka o všech licencích obdržených v přechodném období musí rozhodnout nejpozději do začátku června. Firma, která ji nezíská, nesmí úvěry poskytovat.

Subjekty, které působily na úvěrovém trhu před nabytím účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, musely do 1. března 2017 podat žádost ČNB o licenci. Od této doby pro ně platí přechodné období, v rámci kterého můžou za podmínek stanovených zákonem podnikat dál, a to nejpozději do 1. června 2018.

"Do této doby máme čas na rozhodnutí o udělení licencí nebankovním poskytovatelům. Žadatelé, kteří podali žádost až po 1. březnu 2017, nemohou do vydání povolení ČNB poskytovat spotřebitelské úvěry," řekla ČTK Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB.

"Proces licenčního řízení trval celkem 15 měsíců a kritéria posuzovaná ze strany ČNB byla velmi přísná. Naše společnost dlouhodobě otevřeně komunikuje své výsledky, vlastnickou strukturu i původ kapitálu. Přesto jsme museli doložit celou řadu smluvní dokumentace, předpisů a postupů, které ČNB detailně analyzovala. Celkem šlo o 115 různých dokumentů," uvedl výkonný ředitel Profi Credit Czech Rudolf Cejnar.

Přísné podmínky ČNB pro udělení licencí jsou podle něj nyní schopny splnit pouze opravdu důvěryhodné společnosti. Z tisíců poskytovatelů, z nichž podstatnou část tvořily různé pochybné subjekty, jich zbylo pouze několik desítek. "I přes výraznou kultivaci českého trhu však lze očekávat, že na něm bude dále nelegálně působit spousta subjektů bez licence. Právě na ně by se měly orgány státní správy i neziskové organizace nyní soustředit," podotkl Cejnar.

Licencování poskytovatelů úvěrů vstoupilo v platnost s účinností nového zákona o úvěru v prosinci 2016. Mezi kritéria patří například důvěryhodnost firmy, transparentní financování, odborná způsobilost nebo minimální počáteční kapitál společnosti.

Zákon o spotřebitelském úvěru zpřísňuje také podmínky pro poskytování úvěrů. Nařizuje povinnost posoudit schopnost spotřebitele splácet úvěr, a to na základě porovnání příjmů a výdajů spotřebitele a způsobu plnění dosavadních dluhů. Zvyšuje odpovědnost poskytovatelů úvěrů a posiluje postavení spotřebitelů na finančním trhu. Vztahuje se na všechny typy úvěrů a půjček, včetně mikropůjček do 5000 Kč. Omezuje také maximální pokutu za pozdní splácení.

Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo před účinností zákona podle odhadů asi 55.000, nový zákon má trh výrazně pročistit. Zákonné požadavky pro licenci jsou kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost původu peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koruna dnes posílila na páru s eurem, ztrácela však vůči americkému dolaru

Ilustrativní obrázek

Donald Trump zmírnil regulaci bankovního sektoru v USA

Ilustrativní obrázek

Úřady v USA vyšetřují možné manipulace s cenou kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Zadlužení amerických domácností roste. Žádné úspory nemá celá čtvrtina občanů USA, uvádí FED

Ilustrativní obrázek

Brokerská společnost Cyrrus dostala pokutu od ČNB za nezákonné transakce s akciemi klientů

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes na páru s eurem oslabila na minimum od loňského prosinceČti více
Ilustrativní obrázek

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní

Ilustrativní obrázek

Energetický sektor stáhl americké akcie dolů. Dolarový index stoupl

Ilustrativní obrázek

Tesla oznámila nábor nových manažerů

Ilustrativní obrázek

Tesla si nechala z Německa expresně zaslat výrobní roboty pro svou Gigafactory

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.