Do nového vybavení domácnosti Češi investují v průměru téměř 50 tisíc

14:14 | E V | Diskuze

Do nového vybavení domácnosti v posledních třech letech investovalo 63 % Čechů.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

V průměru za něj utratili téměř 50 tisíc korun. Každý desátý si na to vzal půjčku. Se stěhováním má historickou zkušenost 90 % obyvatel země, ovšem momentálně o něm uvažuje pouze 22 % z nich. Vyplývá to z čerstvého průzkumu společnosti Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT.

Češi do svých domácností investují. Nový nábytek, pračku nebo televizi si v posledních letech pořídila většina z nich. Největší podíl respondentů (36 %) uvedl, že si pořídil nové vybavení v posledním roce. Celkem necelé dvě třetiny dotázaných (27 %) si ho pořídily za poslední tři roky a jen čtvrtina (24 %) dříve než před třemi lety. Pouze 13 % respondentů si nové vybavení nepořizovalo vůbec.

Průměrná částka, kterou Češi do nového vybavení domácnosti investovali je 49 119 korun. „Nákup nového vybavení domácnosti je jedním z nejčastějších důvodů, proč u nás lidé žádají o půjčku“, tvrdí generální ředitel PROFI CREDITu Pavel Klema. Interní data PROFI CREDITu, ze kterých čerpá, pak potvrzují i data z průzkumu. Půjčku na nákup nového vybavení deklarovalo 11 % respondentů. V praxi to znamená, že po ní sáhly statisíce Čechů. Většina z nich však tento zdroj kombinovala s jinými. Například s úsporami, běžným příjmem či půjčkou od příbuzných.

Z dotazníkového šetření uskutečněném na vzorku 1 500 respondentů dále vyplývá, že drtivá většina Čechů (88 %) je se svým stávajícím bydlení spokojena. Přibližně každý desátý respondent (12 %) se v tomto ohledu vyjádřil neutrálně a jen pouhých 8 % dotázaných hodnotí své stávající bydlení negativně. Spokojenost logicky roste s příjmem domácnosti. Výrazně spokojenější jsou obyvatelé rodinných domů a ti, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti.

„Od vysoké spokojenosti Čechů se svým bydlením se odvíjí jejich momentální úvahy o stěhování do nového. Uvažuje o něm pouze výrazná menšina“, vysvětluje Pavel Klema. Ke změně bydlení v nadcházejících dvou letech je pevně rozhodnuto pouze 10 % dotázaných a dalších 12 % ji zvažuje. Naopak 66 % respondentů o stěhování neuvažuje vůbec.

Z průzkumu přitom vyplývá, že historickou zkušenost se změnou bydliště má 9 z 10 Čechů. Třetina dotázaných se ve svém životě stěhovala třikrát a více. O stěhování častěji uvažují lidé žijící v bytech (29 %) oproti obyvatelům rodinných domů (12 %) a výrazně častěji respondenti žijící v nájemním bydlení (42 %) oproti těm, kteří bydlí ve vlastním.

Zdroj:Marek Němčík, MARCUS AND ART
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Stavební spoření není jen na rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

Banky zaznamenaly desítky tisíc žádostí o odklad splátek hypoték.

Ilustrativní obrázek

Rozpohybují mírné podmínky pro hypotéky konečně trh?

Ilustrativní obrázek

Třetina Čechů se před odjezdem na dovolenou obrací kvůli bezpečnosti na sousedy

Ilustrativní obrázek

Češi propadli nákupu chat a chalup. Jak správně zažádat o hypotéku na rekreační nemovitost?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.