Do letadla s dětmi: Jak se připravit a zvládnout let bez stresu?

19:19 | E V | Diskuze

Chystáte se na dovolenou s dětmi a přemýšlíte, jaký dopravní prostředek bude ten nejvhodnější?

Ilustrativní obrázek
Foto: Transport Pixels

Odborníci radí letadlo, které děti snášejí lépe než dlouhé cesty v autě či autobuse. Neumíte si let s dítětem představit? Pak budete mile překvapeni, že i s malými pasažéry může být létání příjemný zážitek. Stačí jen dobrá příprava. Zeptali jsme se odborníka na nejčastější otázky, které si rodiče před cestou pokládají.

Cestovat s dětmi v letadle?

Létání dětem nepůsobí žádné zdravotní komplikace, naopak z časového hlediska je pro ně považováno za nejlepší způsob přepravy do zahraničí. Letecké společnosti navíc vychází rodinám a malým dětem vstříc. Obvykle mají přednost před ostatními cestujícími, a proto se nemusíte obávat nepříjemného zdržování a stresu při čekání ve frontách. Pokud můžete, upřednostněte noční let. Máte větší šanci, že dítě usne a i vy si tak budete moci odpočinout. „Při výběru míst v letadle doporučuji rezervovat sedadla v první řadě, kde budete mít víc místa pro věci nebo u okénka, tam se zas dítě zabaví sledováním okolí,“ doporučuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Jak je to s letenkami pro děti?

Děti se v letecké přepravě standardně rozdělují do dvou věkových kategorií, ale podmínky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit. První kategorií jsou děti do dvou let, které cestují buď zdarma, nebo s 90% slevou. Nemají však nárok na vlastní sedadlo ani příruční zavazadlo. Za příplatek ale můžete své ratolesti samostatné sedadlo přikoupit nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle. Některé letecké společnosti již povinnost cestovat v dětské sedačce zavedli, týká se to  zejména letů do Dubaje. Druhou kategorií jsou děti od 2 do 12 let. Ty už musí mít svoje sedadlo a platí pro ně stejné podmínky jako pro dospělé. Letecké společnosti pro ně často nabízejí speciální dětské tarify, většinou se slevou v rozmezí 25 – 50 %.

Můžu vzít na palubu dětskou výživu?

V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Na přepravu dětské stravy na palubě letadla se však vztahují přísná bezpečnostními pravidla a počítejte s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat. A nezapomeňte také, že zapisování dětí do pasu rodičů již není možné, každé dítě včetně novorozenců potřebuje vlastní pas nebo jiný cestovní doklad.

Je možné vzít kočárek na palubu?

U tradičních leteckých společností je možné odbavit skládací kočárek jako samostatné zavazadlo pro děti mladší než dva roky. Jeho přeprava je navíc zdarma, nemusíte nic doplácet. „S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadla, teprve tam vám bude odebrán a personál ho následně uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla složen a vydán. U nízkonákladových přepravců to však nemusí být podmínkou, doporučujeme proto vše raději ověřit,“ vysvětluje Trejbal.

Zdroj:Mirka Dvořáková, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke ztrátám leteckých společností kvůli koronaviru

Ilustrativní obrázek

Jak sehnat nejvýhodnější letenky na letní sezónu a čemu se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Co je dobré vědět při plánování dovolené v roce 2020?

Ilustrativní obrázek

Češi projevují silnou touhu po cestování

Ilustrativní obrázek

Češi podceňují odbavení on-line. Jaké problémy je čekají?

Ilustrativní obrázek

Německá vláda plánuje zvýšit daně na cestování letadly a snížit je naopak pro cesty vlakemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.