Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

15:15 | E V | Diskuze

Na konci února vyprší lhůta pro ohlášení přeshraničních uspořádání, které vykazují znaky daňové optimalizace a jejichž počátek spadá do doby mezi červnem 2018 a červnem 2020.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Upozornila na to poradenská společnost BDO. Finanční správu musí o uspořádáních informovat jejich zprostředkovatelé, případně samotní daňoví poplatníci. Oznamovací povinnost vyplývá z normy EU známé jako „směrnice DAC6“.

Cílem EU je zlepšit mezinárodní spolupráci při správě daní. Unijní sedmadvacítka chce mít větší přehled o uspořádáních, která by mohla naplňovat znaky tzv. agresivního daňového plánování.

 

Oznámení lze podat v češtině i angličtině
Novelizovaná směrnice se stala součástí českého právního řádu loni. „Správcem oznámení je Specializovaný finanční úřad. Oznámení lze podat v češtině i angličtině. Úřad si nicméně může vyžádat překlad volných textových polí,“ vysvětlil partner poradenské společnosti BDO Jiří Jandečka.

 

Pandemie posunula ohlašovací lhůty
Kvůli pandemii koronaviru prodloužila česká vláda oznamovací lhůty. „Do 28. února 2021 musí firmy ohlásit daňově optimalizační uspořádání, k jejichž vzniku byl podniknut první krok mezi 25. červnem 2018 a 30. červnem 2020. To je období, k němuž se váže účinnost směrnice DAC6,“ uvedl Jiří Jandečka. „Do 30. dubna 2021 je třeba oznámit aktualizované údaje ohledně změn provedených do konce roku 2020,“ dodal.

 

Uspořádání stačí oznámit v jednom státě EU
Přeshraniční daňová uspořádání stačí ohlásit jen jednou a v jednom státě EU. „Pro ilustraci: česká firma využívá uspořádání, které zahrnuje Česko, Německo a Kypr. V takovém případě stačí, když o uspořádání informuje jen český úřad. Ale pokud už uspořádání oznámila v Německu, v Česku ani na Kypru ho už znovu hlásit nemusí,“ poznamenal Jiří Jandečka z BDO. „Česká firma by nemusela nic oznamovat ani v případě, že uspořádání už ohlásila jiná povinná osoba, tedy například kyperský zprostředkovatel,“ doplnil.

 

Důležité je uschovat identifikační čísla A-ID a D-ID
Každému nově oznámenému přeshraničnímu uspořádání je přiřazeno jedinečné identifikační číslo A-ID. Podobně se vždy automaticky vygeneruje unikátní identifikační číslo podání D-ID. „Obě čísla jsou zasílána na e-mailovou adresu. Oznamovatelé a další účastníci uspořádání by si je měli pečlivě uschovat. Poslouží totiž jako důkaz splnění ohlašovací povinnosti,“ zdůraznil Jandečka.

 

Některé nejasnosti vyřeší asi až soud EU
Naplňování směrnice DAC6 stále komplikují výkladové nejasnosti, které Komora daňových poradců konzultuje s Generálním finančním ředitelstvím. „Ne vždy panuje jistota, kde je hranice mezi tím, co se musí hlásit a co ne. Nejen v Česku, ale i v jiných státech EU bude ještě patrně dlouho trvat, než se množství výkladových nejasností vyřeší. Nakonec asi v řadě případů rozhodne až soud EU,“ uzavřel partner BDO Jiří Jandečka.

Zdroj:Jakub Dušek, Botticelli
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Termín pro zaplacení daní se blíží. Jak a kdy správně uhradit daň z nemovitosti?

Ilustrativní obrázek

Expandující české e-shopy už mají jen měsíc na změnu fakturace v Maďarsku.

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Jak správně odečíst úroky hypotéky z daní?

Ilustrativní obrázek

Daňařem roku v oblasti DPH je Igor Pantůček z BDO

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.