Dnešní čísla českého zahraničního obchodu zklamou

08:25 | fa ra | Diskuze

Česká koruna včera ještě zúžila koridor, ve kterém se pohybuje její kurz. Hladina CZK/EUR včera nevystoupila ze dvouhaléřového rozmezí kolem úrovně 27,05. Tomu odpovídal i prázdný kalendář ekonomických událostí. Nové ekonomické údaje jsme nezaznamenali ani v Polsku, a tak i obchodování se zlotým probíhalo v poklidné atmosféře kolem hladiny 4,325 PLN/EUR.

Foto: Public Domain

Výraznější pohyb vykázal pouze maďarský forint, který včera přibližně o půl procenta oslabil k úrovni 310 HUF/EUR. Za tímto pohybem mohlo stát zklamání některých investorů, že agentura Moody’s nevylepšila Maďarsku kreditní rating. K tomu se ještě přidal horší než očekávaný výsledek lednového průmyslu.

Dnešní údaje z české ekonomiky by měly potvrdit dočasné zpomalení výkonnosti domácího hospodářství. Zahraniční obchod by měl podle našeho odhadu vykázat přebytek pouze 14,5 mld. CZK, což je pro leden nejnižší hodnota za poslední tři roky. Projevuje se tak zpomalení v průmyslu, za kterým může stát i očekávaný úbytek investiční aktivity spojený s výrazně slabším přílivem prostředků z fondů EU. To, že se jedná o dočasné zpomalení, by měla naznačit data z trhu práce, která pravděpodobně vykáže další zlepšení. Podíl nezaměstnaných by se měl udržet na 6,4 %. Počet nezaměstnaných by měl klesnout, nicméně v míře nezaměstnanosti se tento pokles ztratí v rámci zaokrouhlování.

V Maďarsku by se podle tržního konsenzu měly ceny meziměsíčně stagnovat, i když meziroční inflace ještě klesne z 0,9 % na 0,5 %. Bude zveřejněn i finální odhad HDP. Podle předběžných výsledků si Maďarsko v Q4 15 připsalo 1 % q/q, což znamenalo meziroční růstu o 3,2 %.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula nepatrně níže.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.