Dluhopisy může ohlídat Agent i Zástupce

15:15 | B Z | Diskuze

Obliba dluhopisů v meziročním srovnání dlouhodobě stále mírně roste.

Ilustrativní obrázek
Foto: Aspen.PR

Obliba dluhopisů v meziročním srovnání dlouhodobě stále mírně roste. S tím se zvyšuje i potřeba předcházet případnému selhání emitentů. Přesto, že dluhopisy nejsou na rozdíl od některých jiných finančních nástrojů pojištěné, jejich zajištění nemusí být nereálné.

Po krachu společnosti ZOOT došlo k mírnému propadu prodeje dluhopisů. Je to pochopitelné; investoři se obávali o svoje prostředky. Jako portál umožňující emitentům inzerovat své dluhopisy jsme na tuto situaci museli reagovat. Nejsme zprostředkovatelé ani prodejci, ale ani tak nechceme, aby na našem portálu inzerovaly dluhopisy pochybné společnosti. Neustále proto zpřísňujeme podmínky a požadavky na parametry inzerovaných emisí dluhopisů. Celkově u nás neprojde více jak 90 % žadatelů o inzerci.

Jedním z opatření, které se už dříve osvědčilo, je tzv. Ručitelské prohlášení. Emitent se osobně zaručí jako fyzická osoba za danou emisi. V případě selhání emitenta se investoři mohou uspokojit z movitého či nemovitého majetku ručitele. Pro ještě lepší zajištění prostředků, které emitentům poskytnou drobní střadatelé, nově požadujeme po inzerujících emitentech kombinaci s Agentem pro zajištění dluhopisů, nebo Společným zástupcem majitelů dluhopisů.

Oba tyto instrumenty mohou majitele dluhopisů ochránit. Agent či Zástupce jedná jménem investorů, zastupuje je v jednáních s emitentem a může například i jednoduše svolat schůzi majitelů dluhopisů, nebo začít vymáhat pohledávky z emise dluhopisů.

U Agenta pro zajištění funguje v praxi ručení majetkem. Movitým i nemovitým. Ideálním příkladem může být třeba nemovitost, která pokrývá část emise (např. 60 – 70 % emise). Zcela pominout riziko investora pochopitelně nelze, a proto dluhopisy firem mají zpravidla výnos v rozmezí 5 – 8 % s ohledem na fakt, že se nejedná o zajištění stoprocentní.

Stejný model zajištění může být i v případě emise související s movitým majetkem, například těžké techniky, výrobních strojů apod. Jde tedy o jakousi obdobu leasingu na automobil, kde technický průkaz má leasingová společnost, což brání prodeji či převodu automobilu bez jejího souhlasu.

Je logické, že kdyby firma měla zajištění kompletní, mohla by si půjčit například v bance za nižší úrok. Otázkou je pochopitelně také doba, do které společnost peníze potřebuje. Jednání s bankami nebývá nejjednodušší.

Z různých příčin se může stát, že emitent dluhopisů nebude dlouhodobě vyplácet investorům výnosy, nebo se po splatnosti dluhopisů nebude mít k jejich splacení (navrácení jistiny). Podle zákona a pravidel konkrétních emisních podmínek následně může kterýkoli z věřitelů svolat Schůzi vlastníků dluhopisů, na které vlastníci rozhodnou o dalším postupu.

To často bývá v praxi složité; proto požadujeme Agenta (má zástavu), který může schůzi také svolat, nebo Zástupce (nemá zástavu), který ji může svolat také a pomoci tak investorům, kteří by se sami svolávali jen obtížně.

Pokud emitent neplatí, mají oba instrumenty dostatek legitimity k tomu, aby začaly neprodleně jednat, a tím co nejvíce ochránily vlastníky dluhopisů.

Zdroj:Jiří Mesároš, Dluhopisy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

BaaS (Bankovnictví jako služba) lidem otvírá další možnosti využití finančních služeb nebo nákupů

Ilustrativní obrázek

AHS komentář ke schváleným kompenzacím pro skiareály

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke spotřebě domácností

Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE

Ilustrativní obrázek

Pět způsobů, jak ovládnout své finance v novém roceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.