Dluhopisový program skupiny EMTC Tomáše Bárty naplňuje znaky investičního podvodu „letadla“

13:13 | E V | 1 komentář / 1 nový

Městský soud v Praze se zabývá aktuálně největší dluhopisovou kauzou v ČR, kdy skupina EMTC a její jednatel Tomáš Bárta dluží svým věřitelům bezmála 1 miliardu korun.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Insolvenční správce ve své zprávě nyní upozornil soud na vážnou skutečnost, že dluhopisový program skupiny EMTC naplňuje znaky tzv. Ponziho schématu, když se jeví, že existující dluhopisy byly opakovaně vypořádány z finančních prostředků získaných skrze další emise dluhopisů. O případu dnes informovala ČTK.

Insolvenční správce soudu podal rozsáhlou zprávu o svých zjištěních, ve kterých upozorňuje na skutečnosti, ze kterých lze dovodit nepoctivý záměr Tomáše Bárty v rámci jeho insolvenčního řízení. Zaměřil se zejména na získané dokumenty, které jsou relevantní pro rozhodnutí o nepoctivém záměru. Mezi ty patří především smlouvy a dohody o uznání dluhů Tomáše Bárty a další klíčové dokumenty, které byly ukryty v jeho bezpečnostních schránkách. Insolvenční správce ve své zprávě soudu pak zejména zdůrazňuje, že dluhopisový program skupiny EMTC naplňuje znaky Ponziho schématu, tedy podvodné investiční operace, kde investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení. Provozovatel však tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům.

Zásadní problém vidí správce také v tom, že Tomáš Bárta nepodal insolvenční návrh na společnosti skupiny EMTC v době, kdy ještě vykazovaly nějakou činnost a produkovaly hodnoty, ze kterých mohly být uspokojeny nároky věřitelů. S podáním insolvence naopak přišel až ve chvíli, kdy se fakticky jedná o mrtvé entity bez zaměstnanců, majetku či cash-flow, a které tak v podstatě není možné reorganizovat. Vhodnou formou řešení úpadku se tak nabízí konkurz.

Správce také upozorňuje na skutečnost, že ještě v roce 2019, kdy byl Bárta již v úpadku, na sebe přebíral nepřiměřené závazky, které byly hrazeny z prostředků určených na jiné účely. Jednalo se například o pronájmy luxusních kancelářských prostor a jejich nákladné individuální úpravy výrazně přesahující deset milionů korun. Nabírání takto nepřiměřených závazků v době úpadku pak dále prokazuje nepoctivý záměr dlužníka.

Není to navíc poprvé, kdy se insolvenční správce zabývá prokazováním skutečností, které ukazují na nepoctivý záměr v rámci řízení. Ten byl již zjištěn v řízeních skupiny EMTC-Czech a Lipa Learning, kde je Tomáš Bárta statutárním orgánem těchto společností.

Zdroj:Marek Hermann, rizikovedluhopisy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Kauzu EMTC sleduji díky portálu Rizikovedluhopisy.cz už dlouho a její zvraty jsou horší než telenovela. Jen doufám, že se dotáhne do zdárného konce a nezamete se zase pod kobereček, jak se to u nás se spoustou věcí děje.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem jsou drahé

Ilustrativní obrázek

Měsíčník finančních trhů – Únor 2021

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka vydává dluhopisy na financování akvizice Coltu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 16.12.2020

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k videu ministryně financí Aleny SchillerovéČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v zeleném

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopisu Warrena Buffetta

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.