Dividendy krok za krokem

12:14 | Redakce W4T | Diskuze

Dividenda je kapitálový výnos, který vyplácejí akciové společnosti svým akcionářům. Jedná se v podstatě o podíl na zisku společnosti. O výplatě dividend rozhoduje valná hromada společnosti. Investice do akcií s vysokými dividendami bývá velmi populární.

Akciová společnost tedy může, ale nemusí dividendy vyplácet. Existují společnosti, které dividendy vyplácejí, a existují firmy které nikoli. Rozhodnutí o výplatě dividend je velmi často svázáno s tím, jak dlouho působí akciová společnost na trhu, a jestli se nachází ve své rostoucí, nebo konsolidované fázi.

Když společnost roste, potřebuje veškeré zisky reinvestovat, aby se jí povedlo obsadit na trhu pokud možno co největší tržní podíl. Jakmile skončí doba růstu a společnost se dostane do standardní fáze konstantní ziskovosti, začíná obvykle část vytvořeného zisku vyplácet svým akcionářům ve formě dividend.

Návratnost investice do akcií sestává z kapitálového zhodnocení a z dividendového výnosu. Podle toho, na kterou část zhodnocení se investor zaměřuje, lze rozdělit společnosti na růstové – roste hlavně kapitálové zhodnocení akcie, a na dividendové – pro investora není až tak důležité jak velké je kapitálové zhodnocení, ale důležitá je konstantní, případně rostoucí výše vyplácených dividend. Pokud společnost dividendu přestane vyplácet, je to obvykle první varování, že něco není v pořádku. Případně se může investor zaměřit na celkový výnos, to je maximalizaci kapitálového výnosu akcie + výše vyplácených dividend.

Zaměření na dividendový výnos je vhodné hlavně pro investory v důchodu, kteří svoje důchodová portfolia převádějí na takové akcie, od kterých se dá očekávat pravidelná vysoká a stále rostoucí výše výplaty dividend.

Při hodnocení dividendově orientovaných společností je třeba se zaměřit na to, jak společnost vyplácela dividendy v minulosti, zda docházelo, nebo nedocházelo k poklesu výplaty dividend, zda se výše dividendového výnosu pravidelně zvyšovala, případně jak dlouhou historii vyplácených dividend společnost má.

Za vhodné dividendové akcie lze považovat téměř všechny společnosti z indexu Dow Jones. Případně lze nalézt vhodné kandidáty v našem seznamu S&P, případně v seznamech vedených soukromými investory.

Dividendový výnos má výhodu pravidelné výplaty peněžních částek bez ohledu na to, jaká je momentálně cena akcií. Pokud firma vyplácí dividendy pravidelně, není důležité, jestli cena akcie roste, nebo se momentálně propadla o 20, či více procent.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.