Dividendy a celozávodní dovolené prohloubily deficit běžného účtu

14:08 | Redakce W4T | Diskuze

Červencová statistika běžného účtu platební bilance navázala na zklamání, které zaznamenal zahraniční obchod.

Foto: Web4Trader

I v důsledku celozávodních dovolených v automobilovém průmyslu se bilance běžného účtu propadnula do hlubokého deficitu. Přidala se navíc pokračující dividendová sezóna, která díky výraznému odlivu prostředků deficit běžného účtu ještě prohloubila. To se odrazilo i na intervenční aktivitě ČNB, která v červenci nebyla nijak výrazná.

Běžný účet platební bilance vykázal v červenci vysoký deficit ve výši 30,1 mld. CZK. Přebytek zahraničního obchodu se smrsknul na 9,7 mld. CZK a bilance primárních důchodů zaznamenala výrazný deficit ve výši 34,5 mld. CZK, když 37,6 mld. CZK tvořil odliv dividend. Přiliv prostředků z EU byl v rámci běžného účtu v červenci zanedbatelný.

Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců se v červenci příliš nezměnila, když vykazuje 86,8 mld. CZK, což i nadále odpovídá velmi silnému přebytku ve výši 1,9 % HDP. Oproti stejnému období o rok dříve se zvýšil přebytek v obchodu se službami. Kumulativně se snížil deficit prvotních důchodů, na druhé straně se ale bilance druhotných důchodů přetočila z aktiva do pasiva. Za jejím zhoršením stojí i nižší převody z rozpočtu EU.    

Na finančním účtu byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 9,4 mld. CZK i přes příliv přímých zahraničních investic ve výši 42,9 mld. CZK, z čehož 7,9 mld. CZK tvořil reinvestovaný zisk. Devizové rezervy ČNB (očištěné o kurzové pohyby) se v důsledku intervencí a transakcí pro klienty zvýšily o 26,7 mld. CZK. 

Zahraniční obchod v červenci zaznamenal škobrtnutí kvůli celozávodním dovoleným v automobilovém průmyslu. V srpnu však očekáváme jeho zotavení. Ve zbytku roku by pak nadále měl podporovat nejenom běžný účet, ale přispívat bude i do růstu HDP.  Dovozy by měly pokračovat ve stagnaci, když je bude i nadále brzdit slabá investiční aktivita. Navíc přetrvávají relativně nízké ceny ropy. Rostoucí domácí spotřeba pak tyto výpadky dovozů pouze vyrovnává. Přebytky na běžném účtu tak bude brzdit pouze probíhající dividendová sezóna. Nad rámec dividend bude přicházející likviditu skupovat centrální banka v rámci svých devizových intervencí. Celkově by tento rok běžný účet měl skončit ve vysokém přebytku a potvrdí tak silnou vnější pozici české ekonomiky.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.