Dividendová sezóna zmírnila tlak na kurzový závazek

14.06.2016 08:15 | fa ra | Diskuze

Středoevropské devizové trhy se s novým týdnem dostaly pod mírný výprodejní tlak. Nejvýrazněji oslabil polský zlotý, který odepsal více než půl procenta. Ztráty maďarského forintu se vešly do čtvrt procenta. Tradičně nejstabilnější měnou regionu byla česká koruna, když tady bylo patrné opadnutí tlaků na testování kurzového závazku.

Foto: Web4Trader

 

I na devizové trhy se postupně začíná vkrádat obava z výsledku referenta o setrvání Velké Británie v Evropské unii, které se uskuteční v příštím týdnu. Pod tlakem jsou primárně akciové trhy, na devizových trzích je samozřejmě v nemilosti britská libra. Ze středoevropských měn by v případě „Brexitu“ byly nejzranitelnější právě polský zlotý a maďarský forint. Polské měně pak včera neprospěla ani v podstatě verbální intervence centrálních bankéřů (J. Zyzynski, G. Ancyparowicz), kteří nevyloučili další uvolnění měnových podmínek a snížení úrokových sazeb, pokud zůstane investiční aktivita slabá.

Ve prospěch snížení tlaků na český kurzový závazek vyzněla včerejší statistika dubnové platební bilance. Připomeňme, že duben byl ve znamení poměrně nevýrazné intervenční aktivity, když ČNB nakoupila na trhu eura pouze v objemu necelých 400 mil. EUR. Jak totiž ukázala dubnová statistika běžného účtu platební bilance, dividendová sezóna byla v plném proudu, což se projevilo ve výrazném prohloubení schodku bilance primárních důchodů. Jenom během dubna odplynulo na dividendách téměř 28 mld. CZK. Ovšem díky excelentnímu výsledku zahraničního obchodu vykázal celý běžný účet aktivum ve výši 0,9 mld. CZK. Výsledek nakonec výrazně zaostal za průměrným tržním očekáváním ve výši +15,0 mld. CZK. Na finančním účtu příznivě překvapil příliv přímých zahraničních investic ve výši 27,3 mld. CZK.

Přebytek na běžném účtu bude i ve zbytku druhého čtvrtletí brzdit dividendová sezóna. Odliv dividend budou kompenzovat silné přebytky zahraničního obchodu, který těží z rostoucí poptávky po autech v eurozóně a stále nízkých cen komodit. I přes vyplácené dividendy ale nemá koruna tendenci výrazně oslabovat. Od hladiny kurzového závazku by ji tak mohl dostat pouze velký šok v zahraničí. Takovým by mohlo být odhlasování odchodu Velké Británie z EU. Referendum o této otázce se bude konat příští čtvrtek.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.