Digitalizace prostřednictvím 5G: Jak mohou technologie zachránit svět

13:13 | E V | Diskuze

Sítě nové generace se stále vyvíjí, už nyní ale v pandemií ochromeném světě významně pomáhají udržet jeho chod a generují inovace, které posunou samotné 5G dále dopředu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

A zatímco v 80. letech představovala mobilní komunikace metu především v propojení prostřednictvím telefonních hovorů, 5G posouvá hranice konektivity na zcela novou úroveň, jak uvedla představitelka společnosti Huawei Daisy Zhu na mezinárodní konferenci Darwin's Circle ve Vídni. Ve svém projevu také demonstrovala, že i technologického pokroku lze dosáhnout ekologicky.

Ústředním tématem čtvrtého ročníku digitální konference, která se letos poprvé uskutečnila jako živá show na rakouské televizní stanici ORF III, byla otázka, jak mohou technologie pomoci k záchraně světa. Mezi řadou vědců, průmyslových odborníků a významných mluvčích z politických sfér promluvila i viceprezidentka pro marketing bezdrátových řešení a 5G sítě společnosti Huawei Daisy Zhu. Ta divákům nastínila nejen dramatické změny, ke kterým díky 5G ve světě dochází, ale i jak nové technologie pomáhají dláždit cestu k udržitelnosti. Ve srovnání s předchozími generacemi sítí formuje 5G zcela nové standardy a přináší enormní vylepšení, pokud jde o rychlost, latenci a počet připojení, vysvětlila ve svém projevu.


Nepředstavitelné možnosti

Před téměř půl stoletím byla mobilní komunikace primárně o telefonování. Význam mobilního internetu stoupl až díky dostupnosti 3G a rozmachu elektronického obchodování. Streamování videí a hraní her online pak bylo umožněno pouze díky standardu 4G pro mobilní komunikaci. Nyní se nacházíme v době, kdy se poptávka po šířce pásma a nízké latenci stává i vzhledem k probíhající pandemii stále naléhavější.

5G přináší koncovým uživatelům nové příležitosti. Například nízká latence 5G umožňuje okamžité sledování plného 360° videa v rozlišení 4K na chytrém telefonu. 5G také otevírá nové příležitosti pro firmy ve všech průmyslových odvětvích. Ve zdravotnictví dochází k vývoji inteligentních lékařských aplikací běžících na 5G, které pomáhají zvládat pandemii v Číně. Jde například o telemedicínu, ultrazvuk na dálku či multifunkční lékařské roboty,“ uvedla Daisy Zhu a poukázala na případ, kdy fakultní nemocnice v čínském Čeng-čou od propuknutí pandemie poskytla lékařskou telekonzultaci již více než dvěma tisícům pacientů s Covid-19 v odlehlých oblastech.


S technologiemi proti klimatickým změnám

Celá řada aplikací 5G již existuje i v průmyslových odvětvích. Ukázkovým příkladem je švýcarské využívání 5G technologií u dronů a dalších strojů, které pomáhají přesně detekovat růst plevele. Díky tomu dochází ke snížení množství použitých herbicidů o celou polovinu. Dalším příkladem je přístav v Ning-po, kde prošly digitalizací portálové jeřáby. Obsluha jeřábu tak již nemusí osm hodin denně sedět v nepohodlné kabině, ale může stroje ovládat z běžné kanceláře.

Technologie 5G jsou navíc samy o sobě „zelenější“ – přenáší 50krát více spotřebovaných bitů na watt než 4G a podle předpovědí v budoucnosti dosáhnou na stonásobek. 5G technologie tak spotřebují mnohem méně energie než současné technologie 4G. Za účelem dalšího snížení spotřeby energie vyvinula společnost Huawei ve spolupráci s vědci napříč obory třístupňové řešení úspory energie, a to na úrovni zařízení, jeho umístění a samotné sítě. Toto řešení může dále snížit spotřebu energie až o 15 %. Cesta k udržitelnému světu je na dosah a s pomocí technologií za společného úsilí po ní můžeme vykročit již nyní.

 

Zdroj:Pavel Košek, HUAWEI TECHNOLOGIES (CZECH) S.R.O.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

5G bude významným přínosem pro český průmysl, jak ukazují data i první zkušenosti praxeČti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Ilustrativní obrázek

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.