Colas upozornil, že ruský diamantový gigant Alrosa nedávno oznámil, že prodal pouze 42% surových diamantů vytěžených ve třetím čtvrtletí a plánuje ponechat zbývající kameny ve skladu, dokud nedojde ke zlepšení cen.
Těžařská společnost Anglo American PLC AAL, +2,87%, která vlastní proslulou diamantovou společnost De Beers, uvedla, snížila produkci diamantů o 27% v reakci na pokles ceny. Podobně oznámila pokles produkce diamantů i společnost Rio Tinto PLC RIO, +1,79% RIO, +0,47%.
Colas uvedl, že vývoj nejlépe dokumentují údaje ze stránek analyzujících ceny diamantů PriceScope. Ceny kamenů všech velikostí dosáhly svého vrcholu zhruba v polovině roku 2011, což koresponduje s vývojem na nově vznikajících trzích a vývojem cen akcií.
“Ceny diamantů v roce 2015 především jasně ukazují rychlost ekonomického poklesu v Číně, ale rovněž dokladují, že zlepšení podmínek v USA a v Indii není schopno čínský pokles plně kompenzovat,” poznamenal Colas.
Čína je druhým největším světovým trhem s upravenými diamanty. Největším trhem jsou Spojené státy. Žebříček tří největších trhů uzavírá Indie.
“Za druhé se zdá, že ceny diamantů ani zdaleka nedosáhly svého dna,” uvedl Colas. “V celém dodavatelském řetězci jsou nadbytečné zásoby, od dodavatelů surových diamantů až po maloobchody. Proto ceny klesají velmi rychle. A bude trvat dlouho, než se vzpamatují.”