Deutsche Bank zažívá zátah kvůli vyšetřování údajné kauzy praní peněz (aktualizováno)

11:10 | S L | Diskuze

Na frankfurtské kanceláře Deutsche Bank byl dne 29.11. 2018 podniknutý zátah. Na razii se podílí skupina prokurátorů, policistů a daňových inspektorů. Vyplývá to z vyjádření frankfurtské prokuratury.

Ilustrativní obrázek
Foto: rhythmuswege

Razie je cílena na dva nejmenované zaměstnance společnosti ve věku 50 a 46 let. Osoby, které jsou pověřeny vyšetřováním, také dodávají, že do kauzy jsou zapleteni i další zaměstnanci banky, kteří zatím nebyli identifikováni.

Jádrem vyšetřování je útvar společnosti Deutsche, který sídlí na Britských Panenských ostrovech. Pouze v roce 2016 tento útvar jednal s více než 900 klienty, říkají prokurátoři.

Prokurátorská kancelář ve Frankfurtu říká, že Spolková kriminální policie v Německu uvaluje podezření, že Deutsche Bank AG podporovala klienty v zakládání tzv. offshore businessů v daňových rájích.

Existuje také podezření, že peníze z kriminální aktivity byly přesměrovány na účty Deutsche Bank bez bankovního označení, které by na praní peněz upozorňovalo.

Více detailů bude oznámeno jakmile vyjdou na povrch. Plně spolupracujeme s osobami, které jsou vyšetřováním pověřeny“, říká firma Deutsche.

Později společnost dodala: “Od chvíle, co jsme se situací obeznámeni, jsme poskytly všechny relevantní informace, odkazující na Panama Papers. Samozřejmě, že budeme úzce spolupracovat se státním zastupitelstvím ve Frankfurtu, jelikož to je v našem zájmu, stejně tak jako objasnit fakta. V posledních letech jsme naší spolupráci dokázali a hodláme v tom pokračovat“.

Zátah zvyšuje tlak na Sylvii Matherat, která je regulatorní ředitelkou společnosti a k firmě se připojila v roce 2014 po tom, co opustila Francouzskou centrální banku. Sylvie Matherat čelí zvyšující se interní kritice za neobstání ve zlepšení efektivnosti procesu banky v oblasti boje proti praní peněz.

Paul Achleitner, předseda společnosti Deutsche Bank, následně údajně neformálně zpochybňoval výkon Sylvie Matherat, ačkoli její vyloučení z firmy prý nebylo zvažováno.

V roce 2015 byla Deutsche Bank pokutována vládní agenturou BaFin (Federal Financial Supervisory Authority) a to částkou 40 milionů EUR. Tento postih byl stanoven za nedostatky v jejích systémech, které jsou zaměřeny proti praní peněz.

O dva roky později společnost souhlasila se zaplacením 630 milionů USD na urovnání amerického a anglického vyšetřování údajného praní aktiv ruských klientů v hodnotě 10 miliard USD.

V roce 2016 byla Deutsche varována anglickým regulátorem FCA (Financial Conduct Authority) ohledně vážných a systematických chyb v jejích kontrolách se zaměřením proti praní peněz, terorismu a sankcím.

Deutsche také čelí otázkám ohledně její role jako bývalé korespondenční banky estonské pobočky Danske Bank, která je zapletená do skandálu s praním peněz v hodnotě 200 miliard EUR.

 

Zdroj: Financial Times

Zdroj:David Halman, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Deutsche Bank a Commerzbank spolu oficiálně jednají; vláda jim údajně neposkytne finanční podporu

Ilustrativní obrázek

Deutsche Bank údajně vyjednává od pátku o fúzi s konkurenční Commerzbank, možná kvůli vládnímu tlaku

Ilustrativní obrázek

Evropská komise vyšetřuje 8 evropských bank z podezření na kartelu při obchodování s dluhopisy

Ilustrativní obrázek

Deutsche Bank plánuje zpětný odkup dluhopisů v hodnotě jedné miliardy EUR

Ilustrativní obrázek

Deutsche Bank přebírá minoritní podíl ve společnosti ModoPaymentsČti více
Ilustrativní obrázek

Pražské burze se v úvodu týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Kofola oznámila prodej 100% podílu v Hoop Polska (+komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Kofola oznámila prodej 100% podílu v Hoop Polska

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Skokový růst cen v zemědělství a službách se projeví i ve spotřebitelské inflaci

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: ČEZ, VIG, BMW, FedEx, Micron, General Mills, Nike, či Tiffany

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.