Deutsche Bank: kurz libry v příštím roce prudce poklesne. Stojí britská měna na hliněných nohou?

09:55 | wa pe | Diskuze

Analytici Deutsche Bank označují britskou libru (GBP) za nejvíce nadhodnocenou měnu současnosti a v příštím roce očekávají její tvrdý pád proti dalším velkým měnám.

Foto: Public Domain

 

Ve svém odhadu se tak připojují k činitelům Mezinárodního měnového fondu, kteří se již dříve v tomto roce nechali slyšet, že kurz libry je o 5–15 % nadhodnocen.

Pokles libry by mohl dosáhnout úrovně 1,27 USD a v roce 2017 by mělo oslabování pokračovat směrem k 1,15 USD za předpokladu, že Fed bude bude dále utahovat měnové šrouby a Bank of England ponechá své úrokové sazby na aktuálních 0,5 %. Posilovat by podle Deutsche Bank měla na úkor libry i společná měna eurozóny.

Vláda ostrovního království chystá v nadcházejícím roce řadu úsporných opatření, míra inflace se letos v dubnu dostala poprvé od 60. let do záporných hodnot, prohlubující se schodek běžného účtu platební bilance a plánované referendum k setrvání v Evropské unii, to vše přidělává centrálním bankéřům nemalé starosti. K dosažení cílové inflace 2 % rozhodně nepomáhají ani nízké ceny pohonných hmot a pomalý růst platů.K několikrát odkládanému zvýšení úrokových sazeb by tak nakonec nemuselo dojít ani v roce 2016 a někteří analytici vidí situaci ještě v černějších barvách.

Současná očekávání trhů se v otázce data zvýšení úrokových sazeb pohybují někde na začátku roku 2017. I kdyby se Bank of England v příštím roce odhodlala ke zpřísnění své měnové politiky, tempo zvyšování sazeb ani zdaleka nedosáhne rychlosti jejího amerického protějšku. V takovém případě by se libra měla na konci roku 2016 pohybovat někde kolem úrovně 1,40 USD.

Obdobně přemýšlejí i analytici z Barclays, kteří vidí stále se zužující prostor pro zvýšení sazeb někdy v první polovině příštího roku předtím, než se omezení veřejných výdajů promítne do spotřeby domácností. Zároveň v Barclays nevylučují ani stále pravděpodobnější variantu, že BoE nechá sazby u ledu.

Průzkum předpokládaného růstu platů sestavený britskou agenturou YouGov z minulého týdne vykázal nejhorší čísla od začátku vedení záznamů v roce 2005. Na vině je podle analytiků Citigroup několik posledních hubených let, které podstatně snížily představy zaměstnanců i zaměstnavatelů o běžném navýšení platu.

Jak Deutsche Bank, tak Barclays vlivem divergence měnových politik shodně počítají s dosažením parity na měnovém páru EUR/USD před koncem nadcházejícího roku.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.