Deště mění americká pole s kukuřicí v jezera

11:31 | Pet Bu | Diskuze

V posledních třiceti dnech spadlo na 40% amerického středozápadu dvojnásobné množství srážek oproti normálu. Zatímco jarní deště prospívají úrodě, současné dešťové srážky zaplavily některá pole s kukuřicí a rýží a mohly by ohrozit kvalitu úrody.

Foto: Public Domain

“Nikdy jsem na poli neviděl tolik vody,“ řekl farmář Quentin Connealy z města Tekamah v Nebrasce. Podle jeho slov mezi 16. a 20. květnem napršelo 12 centimetrů vody, která v některých oblastech vytvořila jezera. Již jarní práce začaly o tři týdny později kvůli extrémně chladnému a vlhkému počasí a současná situace podle Connealyho způsobí další zdržení. V Ohiu a Indianě bude muset být podle odhadů znovu osázena jedna třetina kukuřice a přeživší rostliny mohou být nakaženy plísní.

Deštivé počasí také zpomalilo brzké sklízení ozimní pšenice v Texasu a Oklahomě. Ve střední části Kansasu jsou některá níže položená pole zaplavena a vlhkost by mohla podle odborníka na choroby pšenice na Kansaské státní univerzity Ericka De Wolfa zvýšit riziko nákazy houbovou rzí. Množství produkce ze Západního Kansasu je také otázkou, protože úroda, která v dubnu přežila sněhovou vichřici, bojuje s nákazou mozaikovým virem. Extrémní intenzita této choroby ve 32 státech by mohla snížit výnosy i o více než 70%.

I přes nepřízeň počasí američtí farmáři urychlili sadbu, která byla v případě sóji a jarní pšenice provedena dříve než ukazuje pětiletý průměr k 21. 5. Setí kukuřice a vzešlá sadba byly podle dat zveřejněných vládou jen trochu pozadu za normálním tempem. Korelace mezi pěstováním kukuřice v průběhu května a celkovým výnosem je poměrně slabá a mnohem důležitějším faktorem je počasí v průběhu léta. „Více budeme vědět za dva týdny, až budou rostlinky větší,“ řekl Tom Hooper, ředitel společnosti Beck’s Hybrids, která prodává osivo v devíti státech od Wisconsinu až po Tennessee.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sucho a česká ekonomika

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,39 %), zemní plyn (+0,97 %), pšenice (-0,58 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.