Deset největších producentů ropy

09:03 | Ne Ro | Diskuze

Představitelé zemí ropného kartelu OPEC i Ruské federace vyzývají přední světové producenty ropy z kartelu OPEC i mimo něj, aby podpořili prodloužení aktuálně platné dohody OPEC o omezení ropné produkce až do konce příštího kalendářního roku 2018.

Foto: BP plc

K příštímu zasedání zemí kartelu OPEC by mělo dojít v tomto měsíci. Během setkání by měl být načrtnut další postup. Ropa se v posledních dnech dostala nad úroveň 60 USD za barel a očekává se, že případné prodloužení platnosti stávající dohody OPEC o omezení ropné produkce za březen 2018 povede k dalšímu podpoření jejích cen.

Analytici z CNBC sestavili seznam deseti největších ropných producentů, kteří mohou přistoupením ke zmiňované dohodě nejvíce přispět ke snížení světové přezásobenosti ropou a zvýšit tak její cenu.

10. Norsko

V srpnu Norsko vytěžilo 1,57 miliónů barelů ropy denně (mbd), čili méně než v červenci (1,62 mbd), uvádějí aktuální data z webu Joint Organizations Data Initiative (JODI).

9. Angola

Angola je druhým největší africkým ropným producentem. V srpnu vytěžila 1,68 mbd. Srpen byl přitom třetím měsícem v řadě, v němž tato země navyšovala svou ropnou produkci.

8. Mexiko

Mexiko v srpnu vytěžilo 1,94 mbd. Šlo o třetí měsíc v řadě, kdy tato americká země snižovala svou nabídku ropy. Co se plánu OPEC na prodloužení platnosti dohody o omezení ropné produkce do konce příštího kalendářního roku týče, mexický ministr pro energetiku údajně zmínil, že jeho země danou záležitost s vedením OPEC dosud nekonzultovala. Totiž, některé země, které nejsou členy OPEC, například Mexiko, podpořily loni tento ropný kartel v jeho snahách snížit světovou přezásobenost ropou.

7. Nigérie

Nigérie v srpnu vytěžila okolo 1,99 mbd, uvádí odhad JODI. Jde o největšího afrického producenta ropy. Představitelé Nigérie uvedli, že zváží omezení své ropné produkce, jakmile se tato stabilizuje nad uvedenou úrovní. OPEC letos netrval na tom, aby se Nigérie a Libye coby jeho členové k dohodě o omezení ropné produkce přidaly, a to z důvodu vnitřních konfliktů v těchto dvou zemích, které beztak vedly ke značnému snížení jejich ropné produkce v loňském roce.

6. Venezuela

Venezuela v srpnu těžila ropu tempem 2,1 mbd, čili o malinko méně, něž kolik vytěžila v červenci. Počátkem října venezuelský ministr ropného průmyslu, Eulogie del Pino, uvedl, že členové i někteří nečlenové kartelu OPEC se pokusí pro svou dohodu o omezení ropné produkce získat dalších 16 zemí produkujících ropu, aby je v jejich snaze stabilizovat ceny ropy podpořily. Současná dohoda OPEC, která vyprší koncem března 2018, zavazuje členy OPEC plus deset nečlenů ke snížení ropné produkce celkem o 1,8 mbd.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Roste hlavně spotřeba plynu a ropných produktů

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie obnovila polovinu uzavřené produkce ropy, zbytek bude plně obnoven na konci září

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie pokořila historický rekord v propadu těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Ropa vs. recese: Graf, který vydá za tisíce slovČti více
Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.