Dění na světovém trhu a výhled na přístí týden

20:42 | M Z | Diskuze

Dění na světovém trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Předposlední lednový týden investoři sledovali dění okolo brexitu, spekulace okolo jednání USA a Číny o obchodní dohodě a výsledkovou sezónu v USA za 4Q18. V otázce brexitu jsme se dále nedostali. Premiérka Mayová představila svou vizi, kterou bude příští týden schvalovat parlament. Začíná se více hovořit o možném oddálení data brexitu, ale ve hře jsou stále všechny varianty. V týdnu na trhu proběhla spekulace, že se neuskutečnila předběžná schůzka USA a Číny před oficiální návštěvou, která proběhne příští týden. Tuto informaci ale americká strana dementovala. Konečně výsledková sezóna v USA prozatím dává mírně pozitivní pohled, kde téměř 60 % firem překvapilo pozitivně na tržbách a 70 % na čistém zisku. Nicméně jsme teprve v první pětině. Zámořské indexy se přes týden spíše převalovaly na místě, ale páteční pozitivní nálada posunula některé z nich mírně výše (Dow Jones +0,4 % t/t, avšak S&P 500 cca beze změny). Německý DAX si připsal 0,89 % t/t. Domácí index PX bohužel nenásledoval vývoj na ostatních trzích a vykázal jen velmi malý růst na 1023 bodů (+0,27 % t/t).

Společnosti na BCPP

Na pražské burze bylo v uplynulém týdnu jen minimum korporátních zpráv. Ta nejvýraznější přišla až v pátek odpoledne, kdy Erste zveřejnila předběžné výsledky hospodaření za minulý rok. Čistý zisk by měl dosáhnout přibližně 1,8 mld. EUR, výrazně nad očekáváním analytiků. Pozitivní překvapení pramení především z nižší daňové sazby, která je pozitivně ovlivněna zaúčtováním odložené daně. Management dále v souladu s odhady navrhne dividendu ve výši 1,4 EUR na akcii (4,7% hrubý dividendový výnos). Kompletní výsledky včetně výhledu na tento rok banka zveřejní 28. února. Akcie banky v pátek reagovaly růstem o více jak 5 %. Dokázaly tak zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zavřít s mírným růstem za celý týden (+0,6 % t/t na 782 Kč).

Největší propad zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (-3,2 % t/t na 72,5 Kč), za čímž zřejmě stojí vybírání zisků po předchozím 3týdenním růstu, během kterého se titul posunul o více jak 20 % výše. Naopak nejlépe se dařilo bez jakýchkoliv zpráv Avastu (+3 % t/t na 85 Kč). Titul se od září minulého roku obchoduje bez výraznějšího trendu s krátkodobými výkyvy v úzkém pásmu 80 - 85 Kč.

Výhled na příští týden

V příštím týdnu bude trh podle nás sledovat opět několik aktuálních témat. V úterý bude britský parlament hlasovat o plánu premiérky Mayové o dalším postupu ve věci brexitu. Riziko pro trhy by mohlo být odmítnutí plánu, jelikož by dále prohloubilo politický pat. Samotný brexit však zatím nenabírá konkrétní podoby a neočekáváme, že v příštím týdnu dojde k průlomu. Rovněž v úterý má do Washingtonu dorazit delegace vedená čínským vicepremiérem k dalším rozhovorům o clech. Čínské orgány budou rovněž projednávat návrh zákona o zahraničních investicích, který by mohl podpořit vyjednávání s USA. Na jakýkoli náznak posunu by podle nás trhy reagovaly pozitivně. Ve středu představí výsledek svého zasedání americká centrální banka Fed, od níž se nečeká změna úrokové sazby (nyní 2,25 - 2,50 %). Guvernér Powell však může komentovat budoucí vývoj sazeb. Konečně, pokračovat bude i výsledková sezóna. V USA zveřejní hosp. výsledky za 4Q18 např. Microsoft, Facebook, Boeing či Amazon. V Evropě zveřejní výsledky Siemens, Deutsche Bank či Unilever. Celkově máme na příští týden mírně pozitivní výhled.

Na českém trhu zveřejní v úterý svá čísla za 4Q18 O2 CR. Čekáme mírný růst tržeb o 0,6 % r/r především kvůli tržbám ze Slovenska (+5,1 % r/r). EBITDA by měla růst o 4,0 % r/r na 2,8 mld. Kč. Naopak čistý zisk by měl vykázat zhruba 11% propad r/r kvůli vyšším odpisům a kvůli vloni zaúčtovanému mimořádnému příjmu z prodeje podílu v Taxify. Hlavní informací bude návrh na hrubou dividendu. Tu očekáváme v celkové výši 21 Kč na akcii (8,7% hrubý div. výnos). Potvrzení výše očekávané dividendy by mohlo působit mírně pozitivně.

Stav, kdy jsou zavřeny vládní úřady v USA, nadále trvá, což může znamenat, že dojde k dalšímu odsunutí dřívějších makroekonomických dat a samozřejmě i těch, co se očekávají v příštím týdnu. Zveřejněna by ale měla být v úterý spotřebitelská důvěra za leden (oček. 124 po 128,1 b.) a rovněž první odhad růstu HDP za 4Q18 (oček. +2,6 % r/r po +3,4 %). V Číně se zaměříme na čtvrteční oficiální index nákupních manažerů v průmyslu (oček. 49,3 po 49,4 bodech) a páteční obdobný údaj od agentury Caixin (oček. beze změny m/m na 49,7 bodu). V tentýž den budou známy německé maloobchodní tržby za prosinec (oček. +1,7 % r/r po 1,1 %). Konečně, hlavní číslo týdne bude změna zaměstnanosti v USA za leden v pátek (oček. +160 tis. po 312 tis.). Týden by měl být zakončen americkým indexem nák. manažerů ISM v průmyslu za leden (oček. 54,3 po 54,1 b.).

Zdroj:Pavel Ryska, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 11.10.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

PKO BP Securities zvyšuje doporučení pro akcie Monety a ErsteČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.