Dění na světovém trhu a výhled na přístí týden

20:42 | M Z | Diskuze

Dění na světovém trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Předposlední lednový týden investoři sledovali dění okolo brexitu, spekulace okolo jednání USA a Číny o obchodní dohodě a výsledkovou sezónu v USA za 4Q18. V otázce brexitu jsme se dále nedostali. Premiérka Mayová představila svou vizi, kterou bude příští týden schvalovat parlament. Začíná se více hovořit o možném oddálení data brexitu, ale ve hře jsou stále všechny varianty. V týdnu na trhu proběhla spekulace, že se neuskutečnila předběžná schůzka USA a Číny před oficiální návštěvou, která proběhne příští týden. Tuto informaci ale americká strana dementovala. Konečně výsledková sezóna v USA prozatím dává mírně pozitivní pohled, kde téměř 60 % firem překvapilo pozitivně na tržbách a 70 % na čistém zisku. Nicméně jsme teprve v první pětině. Zámořské indexy se přes týden spíše převalovaly na místě, ale páteční pozitivní nálada posunula některé z nich mírně výše (Dow Jones +0,4 % t/t, avšak S&P 500 cca beze změny). Německý DAX si připsal 0,89 % t/t. Domácí index PX bohužel nenásledoval vývoj na ostatních trzích a vykázal jen velmi malý růst na 1023 bodů (+0,27 % t/t).

Společnosti na BCPP

Na pražské burze bylo v uplynulém týdnu jen minimum korporátních zpráv. Ta nejvýraznější přišla až v pátek odpoledne, kdy Erste zveřejnila předběžné výsledky hospodaření za minulý rok. Čistý zisk by měl dosáhnout přibližně 1,8 mld. EUR, výrazně nad očekáváním analytiků. Pozitivní překvapení pramení především z nižší daňové sazby, která je pozitivně ovlivněna zaúčtováním odložené daně. Management dále v souladu s odhady navrhne dividendu ve výši 1,4 EUR na akcii (4,7% hrubý dividendový výnos). Kompletní výsledky včetně výhledu na tento rok banka zveřejní 28. února. Akcie banky v pátek reagovaly růstem o více jak 5 %. Dokázaly tak zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zavřít s mírným růstem za celý týden (+0,6 % t/t na 782 Kč).

Největší propad zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (-3,2 % t/t na 72,5 Kč), za čímž zřejmě stojí vybírání zisků po předchozím 3týdenním růstu, během kterého se titul posunul o více jak 20 % výše. Naopak nejlépe se dařilo bez jakýchkoliv zpráv Avastu (+3 % t/t na 85 Kč). Titul se od září minulého roku obchoduje bez výraznějšího trendu s krátkodobými výkyvy v úzkém pásmu 80 - 85 Kč.

Výhled na příští týden

V příštím týdnu bude trh podle nás sledovat opět několik aktuálních témat. V úterý bude britský parlament hlasovat o plánu premiérky Mayové o dalším postupu ve věci brexitu. Riziko pro trhy by mohlo být odmítnutí plánu, jelikož by dále prohloubilo politický pat. Samotný brexit však zatím nenabírá konkrétní podoby a neočekáváme, že v příštím týdnu dojde k průlomu. Rovněž v úterý má do Washingtonu dorazit delegace vedená čínským vicepremiérem k dalším rozhovorům o clech. Čínské orgány budou rovněž projednávat návrh zákona o zahraničních investicích, který by mohl podpořit vyjednávání s USA. Na jakýkoli náznak posunu by podle nás trhy reagovaly pozitivně. Ve středu představí výsledek svého zasedání americká centrální banka Fed, od níž se nečeká změna úrokové sazby (nyní 2,25 - 2,50 %). Guvernér Powell však může komentovat budoucí vývoj sazeb. Konečně, pokračovat bude i výsledková sezóna. V USA zveřejní hosp. výsledky za 4Q18 např. Microsoft, Facebook, Boeing či Amazon. V Evropě zveřejní výsledky Siemens, Deutsche Bank či Unilever. Celkově máme na příští týden mírně pozitivní výhled.

Na českém trhu zveřejní v úterý svá čísla za 4Q18 O2 CR. Čekáme mírný růst tržeb o 0,6 % r/r především kvůli tržbám ze Slovenska (+5,1 % r/r). EBITDA by měla růst o 4,0 % r/r na 2,8 mld. Kč. Naopak čistý zisk by měl vykázat zhruba 11% propad r/r kvůli vyšším odpisům a kvůli vloni zaúčtovanému mimořádnému příjmu z prodeje podílu v Taxify. Hlavní informací bude návrh na hrubou dividendu. Tu očekáváme v celkové výši 21 Kč na akcii (8,7% hrubý div. výnos). Potvrzení výše očekávané dividendy by mohlo působit mírně pozitivně.

Stav, kdy jsou zavřeny vládní úřady v USA, nadále trvá, což může znamenat, že dojde k dalšímu odsunutí dřívějších makroekonomických dat a samozřejmě i těch, co se očekávají v příštím týdnu. Zveřejněna by ale měla být v úterý spotřebitelská důvěra za leden (oček. 124 po 128,1 b.) a rovněž první odhad růstu HDP za 4Q18 (oček. +2,6 % r/r po +3,4 %). V Číně se zaměříme na čtvrteční oficiální index nákupních manažerů v průmyslu (oček. 49,3 po 49,4 bodech) a páteční obdobný údaj od agentury Caixin (oček. beze změny m/m na 49,7 bodu). V tentýž den budou známy německé maloobchodní tržby za prosinec (oček. +1,7 % r/r po 1,1 %). Konečně, hlavní číslo týdne bude změna zaměstnanosti v USA za leden v pátek (oček. +160 tis. po 312 tis.). Týden by měl být zakončen americkým indexem nák. manažerů ISM v průmyslu za leden (oček. 54,3 po 54,1 b.).

Zdroj:Pavel Ryska, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Joe Biden v Bílém domě, nerozhodný Kongres a pnutí u republikánů

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další peníze

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.11.2020

Ilustrativní obrázek

Continental zveřejnil nový výhled na rok 2020, naznačuje slabé výsledky automobilové divize ve 4QČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes rostly

Ilustrativní obrázek

Světové akcie se v listopadu přibližují k historicky nejlepšímu měsíčnímu výsledku

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po zahájení obchodování na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy uzavřely pondělní obchodování ve značných ztrátách

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.