Den na finančních trzích podle KB

09.12.2016 08:38 | fa ra | Diskuze

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

Ilustrační foto
Foto: Web4Trader

Francouzská průmyslová produkce může pozitivně překvapit 

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněna důvěra v domácí ekonomiku měřená Michiganskou universitou. Ta by si měla mírně polepšit na 94,1 bodu. Kromě toho bude zveřejněn ještě vývoj velkoobchodních zásob, které však, stejně jako minulý měsíc, meziměsíčně o 0,4 % poklesnou.

Z dnešních dat zveřejněných v eurozóně stojí za zmínku pouze francouzská průmyslová produkce. Ta by mohla v meziměsíčním srovnání překvapit růstem o 1,0 %. Celkově však dnešní data patří spíše mezi ta méně významná. Trhy tak budou vstřebávat včerejší zasedání ECB a připravovat se na zasedání Fedu, které nás čeká příští týden.

 

ECB prodloužila program nákupu aktiv

Evropská centrální banka na svém včerejším zasedání prodloužila svůj program nákupů aktiv do konce příštího roku. Zároveň oznámila, že současný objem 80 miliard bude nakupovat jen do března příštího roku. Od dubna má ECB v plánu snížit tento objem na 60 miliard EUR a takto pokračovat do prosince. ECB se tímto krokem snaží podle svých slov hlavně podpořit ekonomiku a především inflaci, aby dosáhla cíle centrální banky. Trhy zřejmě očekávaly, že centrální banka bude objem aktiv snižovat rychlejším tempem, a tak si výsledek zasedání vyložil jako holubičí. V holubičím tónu vyzněla i nová inflační prognóza centrální banky. Inflace se podle ní bude pohybovat na úrovni 0,2 %, 1,3 %, 1,5 % a 1,7 % v letech 2016 – 2019. Kurz eura vůči dolaru tak ve výsledku reagoval oslabením o 1,2 % na úroveň 1,06 USD/EUR.

 

Česká inflace míří směrem nahoru

Dnes bude zveřejněn vývoj českých spotřebitelských cen za listopad. Ty byly podle našich předpokladů ovlivněny především růstem cen potravin. Podle již zveřejněných údajů rostly ceny potravin v celé eurozóně, včetně pohraničních regionů Německa. Jejich zdražení se tedy s největší pravděpodobností nevyhne ani České republice. Předpokládáme, že v listopadu ceny potravin vyskočily meziměsíčně o 1,6 %. Na druhou stranu ceny pohonných hmot se v listopadu téměř nezměnily. Celkově očekáváme, že spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m, a meziroční inflace tak akcelerovala na 1,4 %. Ani zde se však růst spotřebitelských cen nezastaví. Již v prvních měsících příštího roku by měla inflace dosáhnout 2% cíle ČNB, a umožnit tak centrální bance opustit kurzový režim ve druhém čtvrtletí příštího roku. Ve zbytku regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.

 

Podíl nezaměstnaných v Česku dále poklesl

Podíl nezaměstnaných v České republice pokračoval v listopadu v poklesu, když se posunul na 4,9 % z říjnových 5,0 %. Pokles o jednu desetinu procentního bodu nastal i přes méně příznivou sezónnost. Nicméně podíl nezaměstnaných se již pohybuje blízko svého dna, a tak pro další výrazný pokles zde již nevidíme prostor. Ve třetím čtvrtletí vzrostly reálné mzdy o silná 4 % y/y, což v nominálním vyjádření představuje zvýšení dokonce o 4,5 % y/y. V příštím roce očekáváme, že mzdový růst ještě zrychlí.

Rozhodnutí Evropské centrální banky prodloužit program nákupů aktiv do prosince příštího roku a od dubna snížit jeho objem na 60 miliard EUR měsíčně vneslo na regionální trhy volatilitu. Ve srovnání s předchozím dnem regionální měny mírně oslabily. Polský zlotý i maďarský forint ztratily zhruba 0,4 %, pouze koruna zůstala vůči euru beze změny.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.