Demokratická republika Kongo navyšuje poplatky za těžbu lithia, kobaltu a koltanu

08:29 | wa pe | Diskuze

Demokratická republika Kongo vyhlásí kobalt a koltan, které se používají v elektromobilech a v technologii obnovitelné energie, za strategické nerosty. Poplatky z těžby těchto kovů se tak zvýší na deset procent z prodeje z předchozích dvou, napsala dnes agentura Reuters.

Ilustrativní obrázek
Foto: fdecomite

Nový zákon o těžbě podepsal v pátek prezident Joseph Kabila navzdory silné opozici nadnárodních společností působících v zemi.

Pokud by kovy nebyly označeny za strategické, těžaři by podle nových pravidel zaplatili 3,5 procenta. Vedle zmíněných dvou kovů jsou na seznamu strategických surovin lithium a germanium.

Kongo je největším světovým producentem kobaltu, který je klíčovým komponentem počítačových čipů a lithium-iontových baterií, v zemi se nachází více než polovina z ověřených světových rezerv. Kromě baterií pro elektrická auta, mobilní telefony, notebooky se kobalt používá také v legovaných slitinách v turbínách, kosmických raketách, raketových motorech a elektrárnách.

Cena tohoto kovu se rapidně zvyšuje, zatímco v roce 2007 stála tuna 30.000 dolarů (asi 617.200 Kč), dnes je to 85.000 dolarů.

Nadnárodní těžařské firmy, jmenovitě Glencore, Randgold a China Molybdenum, se snažily přijetí zákona odvrátit argumentem, že odradí zahraniční investory, prezidenta ale nepřesvědčily.

Právní úprava rovněž ruší klauzuli, která těžaře po období deseti let chránila před změnami fiskální a celního režimu a zavádí daň 30 až 35 procent z "neočekávaného zisku" a daň 50 procent ze "superzisku", což je příjem dosažený při růstu ceny suroviny o 25 procent nad hladinu uváděnou ve studii rentability.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

Hliník se stěhuje z Ruska, trh se obává krize

Ilustrativní obrázek

Švýcarsko protestuje proti zavádění dovozních cel na produkty z oceli a hliníku

Ilustrativní obrázek

Uplynulé období přálo neenergetickým komoditám

Ilustrativní obrázek

Představitelé USA a Evropské komise dnes jednali o dovozních clech na ocel a hliník

Ilustrativní obrázek

IEA: Počet elektromobilů loni vzrostl o 57 procent na 3,1 milionu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.