Dělení akcií

13:13 | E V | Diskuze

Po rozdělení akcií zpravidla hodnota společnosti krátkodobě roste.

Ilustrativní obrázek
Foto: Wikimedia

Nejzajímavější a nejsledovanější štěpením akcií tohoto roku bylo rozdělení společností Tesla a Apple s účinností od 31.8.2020. Tesla se rozhodla pro rozdělení akcií v poměru 5 ku 1, což změnilo cenu akcií z přibližně 2295 USD na 459 za akcii. Cena akcií ve spojitosti s rozdělením akcií rostla ve dvou fázích. Poprvé rostla cena o 7 % po oznámení a následně po rozdělení více než 12 %. Společnost Apple se rozhodla o rozdělení akcií v poměru 4 ku 1, což znamenalo změnu ceny akcií z přibližně 520 USD na 130 USD za akcii. Akcie po této akci reagovaly přibližně 3,7% růstem ceny. 

V přiloženém grafu můžeme sledovat fialovým obdélníkem označený první zářijový obchodní den, který znamenal obchodování akcií Apple (svíčkový graf) a Tesla (oranžová čára) za cenu po rozdělení akcií. Krátkodobé růsty cen však neochránil akcie od medvědího trendu na trhu. v následujících týdnech.

 

Rozdělení anebo štěpení akcií vychází z rozhodnutí managmentu společnosti a zvyšuje počet akcií společnosti v oběhu. Každá akcie se rozdělí na více akcií – cena akcií se sníží, ale zvýší se počet držených akcií. Rozdělení akcií ale nezmění tržní kapitalizaci společnosti, což znamená nezměněnou vnitřní hodnotu společnosti. Pro příklad můžeme uvést akcii s cenou 1 000 USD a oznámení štěpení v poměru 4 ku 1 sníží cenu na 250 USD za akcii. Z toho vyplývá, že investor, který vlastnil 10 akcií s cenou 1000 USD bude držet 40 akcií s cenou 250 USD. Na druhou stranu se společnosti může rozhodnout pro reverzní štěpení akcií, které snižuje počet akcií na trhu, ale zvyšuje jejich cenu. 

Existuje několik důvodů, proč může společnost přistoupit k rozdělení akcií. Velmi častým důvodem je zpřístupnit akcii retailovým investorům, kteří si akcie nemohli dovolit z důvodu vysoké tržní ceny. Po rozdělení se zvýší likvidita, ale také volatilita akcií. Po rozdělení akcií se nejčastěji zvýší poptávka po akciích z důvodu dostupnosti akcií retailovým investorům, což bude působit jako hnací motor ceny těchto akcií. Druhá vlna růstu nastoupí po tomto růstu a investoři očekávají pokračující růst cen z důvodu nastaveného býčího trendu na trhu. 

I přes to, že z fundamentálního hlediska se cena společnosti nemění, analýzy ProfitLevel ukázaly, že psychologie díky růstu dostupnosti tlačí akcie nahoru. Z toho můžeme usuzovat, že rozdělení akcií vytváří pro spekulanty příležitost pro zhodnocení svých investic.

 

Lukáš Baloga, ProfitLevel

Zdroj:Michaela Doležalová, Media:list
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.