Dejte sem peníze! O dividendy jde především

25.07.2016 13:01 | V Z | Diskuze

Když velká společnost jako např. Starbucks, McDonald's (MCD) či Coca-Cola (KO) vykáže velký zisk, investoři z tohoto oznámení rovněž těží, protože akcie takové firmy rostou. Ale přímo podíl ze zisku dané společnosti investoři nezískají. Situace je jiná, pokud firmy vyplácejí dividendy. Dividendy jsou hmatatelnou odměnou (často vyplácenou dokonce čtvrtletně) od prosperujících firem. Jde o skutečné peníze, píše server CNNMoney.

 

 
Proto by nemělo být překvapením, že v době nejistoty se mnozí investoři obracejí ke stabilním blue chips titulům společností vyplácejících dividendy, v ideálním případě stabilně rostoucí.

„Dividendy jsou skutečné. Nelze je zfalšovat,“ říká Eric Ervin, ředitel společnosti Reality Shares spravující exchange-traded fond Reality Shares DIVS.

Tento ETF fond investuje do společností vyplácejících slušné dividendy, u nichž lze očekávat, že v tomto trendu setrvají i v dohledné budoucnosti.

Ervin tvrdí, že je důležité nezaměřovat se přehnaně na výnos na akcii, tj. poměr mezi roční dividendou a cenou titulu. Společnosti s klesající hodnotou akcií často vykazují vysoké výnosy, ale ty nejsou udržitelné.

„Pro investory je nejdůležitější dlouhodobý růst dividend,“ dodává Ervin.

Ervinova firma dokonce nabízí webové stránky s indikátorem DIVCON. Jeho název odkazuje na státní ukazatel DEFCON, který se proslavil mimo jiné ve filmu Válečné hry z osmdesátých let.

Na rozdíl od tohoto filmu však hodnota indikátoru DIVCON ve výši 1 neznamená, že dojde k nukleární válce, ale pouze nejvyšší pravděpodobnost, že společnost sníží dividendy. Akcie s hodnocením DIVCON 5 naopak vykazují nejvyšší pravděpodobnost zvýšení dividend.

Není tedy velkým překvapením, že hodnoty 1 v současnosti dosahují akcie několika ropných společností, např. ConocoPhillips či Noble Energy (NBL), stejně jako kapitálová společnost KKR.

Nejvyšší hodnotu indikátoru – DIVCON 5 – naopak vykazují stabilní prodejci spotřebního zboží, jako jsou Nike, Starbucks či Wal-Mart.

Ředitel divize iShares zabývající se ETF fondy ve správcovské společnosti BlackRock, Martin Small, uvedl, že v poslední době roste zaměření na dividendy kvůli volatilitě trhu.

„V uplynulých týdnech trhy testovaly odhodlanost investorů a zkoušely pevnost jejich charakterů,“ uvedl Small.

Z tohoto důvodu podle Smalla rostla poptávka po realitních fondech, které jsou ze zákona povinny vyplatit investorům zpět významnou část zisků prostřednictvím dividend. Jeho společnost nabízí mj. fond iShares U.S. Real Estate, jehož výnosy letos vzrostly o 12 %.

K dalším ETF fondům nabízejícím vysoké dividendové výnosy patří iShares Core High Dividend. Tento fond drží především akcie  Verizonu, Johnson & Johnson či Procter & Gamble.

Small rovněž uvedl, že společnost registruje vyšší zájem o fondy iShares Edge MSCI USA Quality Factor a iShares U.S. Preferred Stock.

Mezi analytiky začínají panovat obavy z přehrátí některých titulů s vysokými dividendovými výnosy.

Velký zájem je např. o akcie energetických společností, obvykle považované za nudné. Nabízejí však vysoké dividendové výnosy.

Dokud výnosy z vládních dluhopisů zůstanou na nízké nebo dokonce záporné úrovni, investoři, kteří nechtějí riskovat, budou pravděpodobně nakupovat akcie firem nabízejících solidní dividendy.

Zdroj:money.cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.