Data z amerického trhu práce by měla dolar podpořit

08:38 | fa ra | Diskuze

Americký dolar pokračoval v minulém týdnu ve svém úspěšném tažení, když si proti euru polepšil z kotací kolem 1,1150 USD/EUR na počátku týdne až téměř k 1,0900 v jeho závěru. Dolaru pomohla nečekaně silná data lednových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Naopak euro trpí slabšími sentiment indikátory, jako například PMI, a nepomáhá nejistota v souvislosti s červnovým referendem ve Velké Británii ohledně setrvání země v Evropské Unii.

Foto: Gerd Altmann

Závěr týdne byl ve znamení výsledků jednání skupiny zemí G20, které trhy uklidnilo. Růst v klíčových rozvíjejících se ekonomikách zůstává silný, tedy včetně Číny. Země G20 se nijak nevymezily proti kurzové politice Číny a oslabení renminbi nebylo specificky nijak komentováno. Pouze bylo obecně konstatováno, aby se země vyhýbaly kompetitivním devalvacím svých měn.

Klíčovými indikátory tohoto týdne budou únorové statistiky z amerického trhu práce. I když očekáváme více než solidní počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru (230 tisíc) a míra nezaměstnanosti by se měla udržet na nízkých lednových 4,9 %, na to, aby Fed na březnovém zasedání zvýšil dolarové úrokové sazby, to stačit nebude. U výdělků očekáváme korekci silného lednového růstu. Zlepšení by měl přinést i únorový PMI z amerického průmyslového sektoru, když stále zůstane pod hladinou 50,0 bodu, tedy v pásmu kontrakce. Mírný růst by měly přinést i lednové stavební výdaje.

Na rozdíl od amerických dat se u těch evropských obáváme, že nahrají dalšímu uvolnění měnové politiky. Na březnovém zasedání ECB očekáváme snížení úrokových sazeb o 20 bb. Předběžná únorová inflační data za eurozónu by měla navázat na ta německá – po lednovém růstu spotřebitelských cen o 0,3 % se obáváme únorového meziročního poklesu o 0,1 % y/y. Finální PMI z průmyslového sektoru největších evropských zemí i eurozóny jako celku by měl potvrdit pokles podnikatelské důvěry. Sektor služeb by naopak měl zůstat vůči současným turbulencím na finančních trzích rezistentní. Celkový kompozitní indikátor by měl být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny tempem 0,3 % q/q. Pozitivní zpráva by měla přijít od největší evropské ekonomiky. Německý trh práce si udržuje silnou pozici a míra nezaměstnanosti bude stagnovat na nízkých 6,2 %, absolutní počet nesměstnaných (po sezónním očištění) by měl v únoru dále klesnout.

V tomto týdnu zveřejňované fundamenty by tak měly hrát ve prospěch dolaru. Podle technické analýzy se jako klíčová jeví úroveň podpory 1,10 USD/EUR. Její prolomení znamená, že se kurzu otevírá prostor pro posun k další technické úrovni, která se nachází na 1,08 USD/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.