Data v tomto týdnu dále potvrdí dobrou kondici ekonomiky

08:32 | Redakce W4T | Diskuze

V první polovině minulého týdne, přesněji až do čtvrtka odpoledne, se z pohledu kurzového vývoje české měny vůči euru v podstatě nic nezměnilo. Kurz po celý týden na mezibankovním trhu osciloval v úzkém pásmu mezi 27,02 až 27,05 CZK/EUR.

Foto: Public Domain

 

Situace se změnila po vyhlášení výsledků zasedání Rady guvernérů ECB. Zklamání z toho, že uvolnění měnové politiky eurozóny nedosáhlo úrovně, které trhy očekávaly, znamenalo prudké posílení eura vůči dolaru, ale i regionálním měnám. Koruna tak ve čtvrtek vůči euru ztratila asi 0,2 %. Tento pohyb byl ovšem v pátek kompletně vymazán a koruna se v pátek odpoledne obchodovala už zase na úrovni 27,02 CZK/EUR. Toto nebyl případ ani polského zlotého ani maďarského forintu. Obě měny také ve čtvrtek zaznamenaly ztráty vůči euru, které ovšem přetrvávaly i v pátek. Polský zlotý byl tak asi o 0,7 % slabší než jeho čtvrteční otvírací hodnota. Maďarský forint byl slabší asi o procento vůči čtvrteční otvírací hodnotě. Jeho vývoj během týden byl ovšem mnohem volatilnější ve srovnání s ostatními regionálními měnami.

Vývoj kurzu koruny vůči euru tak potvrzuje vysokou dynamiku českého hospodářství taženou domácí poptávkou. Další důkaz pro toto hodnocení v pátek zveřejnil ČSÚ, který vydal údaje o maloobchodních tržbách v říjnu. Ty vzrostly o 1 % meziměsíčně, a v meziroční dynamice se zvýšily o 6,8 %. Jsou to nad očekávání dobré výsledky, ale stejně důležité je i to, že se na tomto růstu se podílely jak nespecializovaní prodejci, tak i specializované obchody ve většině odvětví. Obecně se daří i prodejům aut a jejich opravám. Rostou také tržby za potravinářské, i nepotravinářské zboží a pohonné hmoty.

 

Vysoký růst maloobchodních tržeb není překvapením v kontextu v pátek zveřejněných údajů o průměrné mzdě za třetí čtvrtletí, která v nominálním vyjádření vzrostla o 3,8 % y/y a v celém hospodářství tedy dosáhla 26 072 Kč. Dynamika reálných mezd pak při relativně nízké inflaci dosáhla 3,4 % y/y. Rostoucí mzdy dodávají spotřebitelům chuť utrácet, což je vidět právě na výše zmíněných tržbách v maloobchodě.

 

Státní rozpočet z dobrého ekonomického vývoje také profituje, když se schodek v listopadu prohloubil pouze o 0,5 mld. korun. I přes růst neinvestičních transferů je schodek historicky nejlepší nejen kvůli přílivu peněz z fondů, ale i díky růstu daňových příjmů.

 

V tomto týdnu bychom měli obdržet další sérii dat, která potvrdí růstovou trajektorii české ekonomiky. Průmyslová výroba bude sice dále tlumena výpadkem produkce v litvínovské rafinerii a stále odpojenými třemi bloky v Dukovanské jaderné elektrárně. Na druhou stranu produkce automobilů v říjnu rostla dvouciferným tempem a bude tak kompenzovat dopad těchto negativních vlivů. Očekáváme, že produkce vzroste o 1,7 % y/y.

 

Obchodní bilance zaznamená přebytek 16,3 mld. CZK především díky exportně orientovanému průmyslu. Podíl nezaměstnaných osob v listopadu podle našich odhadů stagnoval na 5,9 % i přes nepříznivé sezónní faktory. Po očištění by se míra nezaměstnanosti měla posunout o desetinu procentního bodu níže. Ovšem ani stále příznivější vývoj na trhu práce a tím rostoucí domácí poptávka by neměla převážit deflační tlaky plynoucí z dovozních cen. Jádrové ceny rostou totiž pouze nepatrně a celková inflace tak dosáhne -0,2 % m/m. V meziročním srovnání by měla díky efektu statistické základny 0,1 pb. přidat na 0,3 %.

 

Celkově tak nebude ani v tomto týdnu důvod pro to, aby se kurz koruny vůči euru výrazněji odpoutal od hladiny kurzového závazku.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.