Důkazy pro to minulý týden přinesl ČSÚ v podobě velmi dobrého výsledku průmyslové produkce, která vzrostla o 3,8 % y/y, když trh očekával pouze 1 %. Obchodní bilance (13,3 mld. CZK) také překonala tržní konsenzus. Podíl nezaměstnaných i přes nepříznivé sezónní faktory stagnoval na 5,9 %. Tento pozitivní ekonomický vývoj se podle posledních údajů ovšem neprojevuje v růstu cen. Ceny v listopadu poklesly o 0,4 % m/m, což je největší propad od září 2013. Snížení se nevyhnulo ani jádrovým cenám.
V tomto týdnu nás mnoho zásadního nečeká. Budou publikovány vývozní a dovozní ceny spolu s cenami průmyslových výrobců, kde se ovšem čekají další poklesy. Průmyslové ceny by podle našeho odhadu měly poklesnout o 0,3 %. Tlaky na spotřebitelskou inflaci z primárních cenových okruhů se s výjimkou cen zemědělských výrobců tedy opět neobjeví. Pondělní výsledek platební bilance bude ovlivněn tradičně přebytkem obchodní bilance. Saldo běžného účtu bude pod tlakem odtoku zbývajících dividend, které podle našeho odhadu nebyly vyplaceny v září a měly by tedy být zaznamenány v říjnu. Započítání leasingu nadzvukových letadel Gripen bude dále saldo běžného účtu snižovat, proto je náš odhad pod konsenzem trhu. Ve středu pak letos naposledy bude jednat bankovní rada ČNB o měnových otázkách. Neočekáváme ovšem, že by byly přijaty nějaké změny ohledně stávajícího kurzu měnové politiky či její komunikace.
Na základě v prosinci zveřejněných dat jsme upravili svůj výhled na letošní rok. Nově tedy předpokládáme, že HDP letošní rok vzroste o 4,4 % a v roce 2016 předpovídáme 2,8 %. Zaostávání inflace za očekávání jak ve svém jádru, tak i ve více volatilních složkách nás vede k přehodnocení inflace na letošní rok na 0,4 %. Na příští rok pak očekáváme růst cen o 1,3 %.
Česká swapová výnosová křivka v celotýdenní perspektivně snížila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o dva body a delší o dva body poklesl.