Blog daňového poradce: Zákon o EET je k ničemu a přiznávají to i sami tvůrci

10:41 | fa ra | Diskuze

Někteří diskutující zde (na facebookovém účtu Ing. Tomáše Goláně, pozn. redakce) operují vyšším výběrem daní, k čemuž má dle jejich názoru sloužit EET a takoví, jako jsme my, prý brojí proti EET, aby bylo možno dále realizovat daňové úniky. Psal jsem to tu již mnohokráte, ale asi jsem to nevysvětlil dost jasně.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Nejsem proti evidenci tržeb, dokonce nejsem ani proti jejich evidenci elektronicky. Nikdy jsem proti tomu nebyl. Ať se evidují tržby a ať mají všichni stejné podmínky. Nevidím důvod, proč by někteří měli přiznávat všechny tržby a jiní, kteří k tomu mají podmínky, přiznávat vše nemuseli. Já však osobně jsem proti zákonu o EET, který byl vytvořen na příkaz vůdce naprosto nedostatečně. Podle zákona o EET se totiž nedá ničemu zabránit, nedá se podle něj nic doměřit. Když ing. Hornochová s ing. Šabó (tvůrci zákona o EET) uváděli školení pro Komoru daňových poradců, jejich první věta ihned po pozdravu zněla: Podle tohoto zákona nelze stanovit žádnou daň (tedy ani daň z příjmů a ani DPH).

Proč to tak je? Protože hodně položek se v EET eviduje 2x i 3x, takže ta sestava z EET nejde v podstatě na nic zkontrolovat… Je to jenom bubák na podnikatele, ale nikoliv účinný nástroj na zamezení daňových úniků, jak si někteří naivně myslí. Jak to vypadá prakticky, pak pochopí jenom odborníci. V účetnictví je tržbou vystavení faktury, EET však eviduje její úhradu hotově. V účetnictví není záloha tržbou, ale EET její úhradu eviduje jako tržbu, pak znovu jako tržbu eviduje i její vyúčtování, a to v plné výši, úhrady kartou a přes paypal, payu a paysec, jsou opět v účetnictví evidovány dvakrát, takže co nám ukazuje EET? Nic, co by mohlo sloužit jako podklad pro dodatečné stanovení daně, protože se to nikdy i při vyšší než nejvyšší poctivosti, nikdy s účetnictvím v ničem nesejde… Takže evidujte nejpoctivěji, jak to jde, stejně to k ničemu není, nikdo Vám tím nemůže nic prokázat.

A poté, co tohle všichni vědí, napíše Finanční správa, že si podnikatelé zvolili zákon o EET jako druhý nejlepší. Jistě, protože se vlk se nažral a koza zůstala celá, neboť se zavedením EET se samozřejmě nic nezměnilo. EET není pro firmy, které vedou účetnictví, žádným nebezpečím, neboť jim na základě EET nelze nic doměřit.

V daňové evidenci je situace jiná, pokud ten, kdo eviduje dle EET, nemá karty, tam by se to potkat mohlo. Ale nepotkává, protože EET nefunguje ani technicky.

A koneckonců tržby nám prokazuje správce daně, tak ať mi prokáže, že ten nesmysl, který z EET vylezl, je relevantní skutečnému stavu, tedy že se vše odehrálo tak, jak tvrdí nějaký cár papíru vyjetý z EET. Vždyť správci daně při dokazování vždy tvrdí, že papírové důkazní prostředky jsou pouze důkazními prostředky formální povahy, které nic nevypovídají o tom, jak celá situace fakticky (ve skutečnosti) nastala. A co teď? Teď si dáme Deli a i s EET účtenkou  ?

Vůbec nejsem proti výběru daní, ale nechápu pojem vyšší výběr daní a co to komu přinese. Máslo i přes tvrzený vyšší výběr daní zdražilo více jak dvakrát (alespoň si konečně mohu koupit máslo President, které mi vždy připadalo drahé  ?), což si myslím, že je pro každodenní život důležitější a podstatné.

Vyšší výběr daní se stejně celý použije na ještě vyšší výběr daní a ten se použije na další úředníky a na další represi, kterou stát na ochranu sebe sama stále rozšiřuje, aby se bránil před svými vlastními občany, občany, kteří jej původně stvořili…

Má to tedy nějaký smysl?

 

Zdroj:Facebook Ing. Tomáše Goláně, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zkratky v tradingu – Futures a forexové strategie jako na dlani

Ilustrativní obrázek

Boeing uzavírá partnerství s německými firmami kvůli veřejné zakázce

Ilustrativní obrázek

Analytici BMO zvýšili doporučení pro akcie Disney

Ilustrativní obrázek

Americké sankce paradoxně donutily McDonald's používat ruské brambory

Ilustrativní obrázek

Amazon vydal upoutávku na Fire Cube TV

Ilustrativní obrázek

Společnost Uber přerušil v Rakousku dočasně provozČti více
Ilustrativní obrázek

Nasdaq zváží možnost zavedení obchodování kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Dividenda Vienna Insurance Group v roce 2018

Ilustrativní obrázek

Goodyear Tire & Rubber hlásí lepší zisk i tržby

Ilustrativní obrázek

Tržby Boeingu dosáhly $23.4 mld, zisk rostl o 57 procent

Ilustrativní obrázek

Tržby Twitter vzrostly o 21 %, společnosti se podařilo opět vykázat zisk

Ilustrativní obrázek

Cena hliníku klesá v reakci na možné zmírnění sankcí uvalených na ruského producenta Rusal

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.