Daňové přiznání za rok 2017: daňový základ lze snížit o desítky až stovky tisíc

09:55 | Mar Ve | Diskuze

Daňové přiznání za rok 2017 již pomalu klepe na dveře. Termín pro jeho odevzdání letos vychází na 3. dubna. Pokud vám daňové přiznání 2017 zpracovává poradce (nezapomeňte nahlásit), lhůta se o 3 měsíce prodlužuje. Základ daně si lze snížit uplatněním několika odečitatelných položek o desítky až stovky tisíc. Podívejte se které to jsou, abyste mohli vyplnit vaše daňové přiznání za rok 2017 bez problémů a nepřipravili jste se zbytečně o peníze.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Úroky

Pakliže čerpáte hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si snížit základ daně o zaplacené úroky. Limit pro odpočet činí až 300 000 Kč. Dejte však pozor, odpočet úroků lze uplatnit pouze, pokud je úvěr určen k financování bydlení. Úroky z půjčky na novou televizi tak neuplatníte.

Životní pojištění

Pokud si platíte soukromé životní pojištění, můžete si od základu daně odečíst uhrazené pojistné až do výše 24 000 Kč. Platí to i v případě uzavření více smluv u různých pojišťoven. Možnost odpočtu ovšem neplatí univerzálně pro jakékoliv životní pojištění, je potřeba splnit několik podmínek:

  • Výplata samotného pojištění (ať už důchodem či jednorázově) je stanovena nejdříve po 60 měsících od uzavření smlouvy a zároveň nejdříve v roce, kdy dosáhne poplatník 60 let.
  • Při sjednání pojištění pro případ dožití (výplata probíhá při dosažení určitého věku) s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně musí být pojistná částka alespoň 40 000 Kč.
  • Při sjednání pojištění pro případ dožití s pojistnou dobou nad 15 let musí být pojistná částka alespoň 70 000 Kč.
  • Nejedná se o pojištění s průběžnou výplatou kapitálové složky.

Spoření na penzi

Doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění patří v Česku mezi nejpopulárnější spořicí produkty. Pokud do něj přispíváte, máte možnost snížit si daňový základ až o 24 000 Kč. Odečíst si lze roční příspěvky přesahující částku 12 000 Kč. K dosažení maximálního možného odpočtu je tak potřeba přispívat celkem alespoň 36 000 ročně. Z toho plyne, že ideální měsíční úložka pro získání maximálního možného odpočtu je 3 000 Kč.

Doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění je u nás atraktivní především díky státnímu příspěvku ve výši až 230 Kč měsíčně, který lze získat při spoření alespoň 1 000 Kč měsíčně. Dle Asociace penzijních společností ČR si lidé však průměrně odkládají do těchto produktů pouze 600 – 800 Kč měsíčně. V mnoha případech tak nevyužívají ani maximální státní podporu, natož možnost odpočtu od daňového základu.

Dary

Ze základu daně si lze odečíst také dary, za předpokladu, že jejich hodnota činí alespoň 2 % ze základu daně nebo 1 000 Kč. Celkem si lze takto odečíst maximálně 15 % ze základu daně. Odečíst lze příspěvky všemožným veřejně prospěšným organizacím, ať už se jedná o charity, ochránce zvířat, vzdělávací instituce, zdravotnické instituce a mnohé další. Uplatnit lze také příspěvky politickým stranám nebo např. fyzickým osobám v invalidním důchodu. Dále si je možné od základu daně odečíst také darování krve (3 000 Kč) či orgánu (20 000 Kč). Odpočet není limitován pouze na dary poskytnuté organizacím působícím na území ČR. Dle stejných pravidel lze uplatnit také příspěvky právnickým a fyzickým osobám v zahraničí v rámci EU a EHS.

Vzdělávání

Odečíst si lze také úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, pokud ovšem nebyly zaplaceny zaměstnavatelem či uplatněny jako výdaj vynaložený na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Maximální odpočet je 10 000 Kč, pro osoby se zdravotním pojištěním 13 000 Kč a osoby s těžkým zdravotním pojištěním 15 000 Kč.

Odbory

Příspěvky odborovým organizacím lze odečíst do výše 1,5 % zdanitelných příjmů (mimo příjmů zdaněných srážkovou daní), maximálně však 3 000 Kč.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obliba stavebka roste. Češi na něj v mimořádných situacích spoléhají již tradičně

Ilustrativní obrázek

Hypotéka nebo stavební spořeni? 3 příklady, kdy se více vyplatí „stavebko“

Ilustrativní obrázek

6 kroků, díky kterým bude životní pojistka neprůstřelná

Ilustrativní obrázek

O stavebko začněte pečovat už od ledna. Získáte víc

Ilustrativní obrázek

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí stavebko zdarma pro každého

Ilustrativní obrázek

Barometr obliby spoření: nejzajímavější je stavebko, penzijní spoření a drahé kovyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke změně postoje k bitcoinu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Pražská burza obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 26.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 26.1.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.