Daň z příjmu fyzických osob: jak danit dary a dědictví?

09:42 | Mar Ve | 1 komentář / 1 nový

V jakých případech se musí objevit příjem v podobě daru či dědictví ve vašem daňovém přiznání a kdy je naopak od daně osvobozen? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pokračujte ve čtení.  

ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Od začátku roku 2014 již neplatí zákon a dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitosti. Nyní je daňová legislativa týkající se dědictví a darů upravena v zákoně o dani z příjmů. V případě dědické daně došlo víceméně k jejímu úplnému zrušení, naopak daň darovací může být v mnoha případech vyšší, než bývala dříve.

Malé dary a dary v rodině jsou od daně osvobozeny

Úplně jsou od daně osvobozeny dary mezi příbuznými v přímé linii (např. děti, vnoučata, rodiče, prarodiče) a vedlejší linii pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů. Stejné pravidlo platí i pro osobu, s níž žijete alespoň rok ve společné domácnosti. Dále jsou od daně osvobozeny všechny dary do celkové výše 15 000 Kč za zdaňovací období, bez ohledu na to, od koho jsou.

Pokud je dar od daně osvobozen, není ho potřeba v daňovém přiznání uvádět. Pakliže však nesplňuje dar výše uvedené podmínky pro osvobození, je potřeba jej uvést jako ostatní příjem v přiznání pro daň z příjmu fyzických osob, jež se podává vždy do 1. dubna následujícího roku. To může být trochu nepohodlné pro osoby, jež by jinak daňové přiznání nemusely podávat. Aktuální sazba pro daň z příjmu fyzických osob je 15 %.

V případě velkých darů je důležité neopomenout fakt, že od roku 2015 je platná oznamovací povinnost pro příjmy osvobozené od daně, jež přesahují 5 milionů korun. Výjimkou jsou příjmy, které lze zjistit z veřejných rejstříků či evidencí. Finanční úřad vám může při nesplnění oznamovací povinnosti ani v opakované lhůtě udělit pokutu až do výše 15 %, což je obdobná sazba jako pro daň z příjmu fyzických osob. V konečném důsledku byste tak zaplatili stejně, jako v případě zdanění daru.

Dědictví je od daně osvobozeno úplně

V případě dědictví je příjem osvobozen bez výjimky a není ho ani potřeba uvádět v daňovém přiznání. Je však nutno podotknout, že i zde platí oznamovací povinnost pro příjmy osvobozené od daně nad 5 milionů korun. Při nedodržení opět hrozí až 15% pokuta.

Odkázat, nebo raději darovat?

Jelikož pro dary platí přísnější pravidla, může být v některých situacích výhodnější využít závěť. Například když chcete přenechat nějaký majetek svým přátelům, kteří ovšem nesplňují podmínky pro osvobození od darovací daně (nejsou rodina), vyplatí se uvést je raději v závěti. V rámci dědického řízení pak nebudou muset platit daň, tak jak by tomu bylo v případě daru.

Využít daru zase může být výhodné v situaci, kdy chci odkázat v rámci dědického řízení majetek příbuzným v přímé či vedlejší linii. Ti z něj nemusí platit daň ani v případě dědictví, ani v případě daru, avšak v průběhu dědického řízení je potřeba zaplatit notářský poplatek, zatímco u daru nikoliv. Notářský poplatek při dědictví v hodnotě například 500 000 korun činí 8 228 Kč, což je 1,65% podíl z hodnoty majetku. V podobné situaci by tak bylo výhodnější převést majetek na rodinného příslušníka prostřednictvím daru a neplatit nic.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Po dědictví jsem prodával dům po rodičích u Prahy přes realitní kancelář https://www.edoxreality.cz/ a mohu je doporučit, pracují velice rychle a poskytují zálohu ještě před prodejem domu.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nedaňme, investujme

Ilustrativní obrázek

Jak na daně při prodeji cenných papírů?

Ilustrativní obrázek

PMČR: Ministerstvo financí neplánuje zvyšovat tabákové daně pro příští rok

Ilustrativní obrázek

FAEI: Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Ilustrativní obrázek

Prezident podepsal novelu daňového řádu, před finanční správou neskryjí tajemství ani advokáti

Ilustrativní obrázek

Finanční správa letos vrátila na daních z příjmů fyzických osob 12,4 miliardy korunČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza posílila, tahounem se stala po výsledcích pojišťovna Vig

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Ilustrativní obrázek

Hlavní americké akciové indexy v úvodu čtvrteční seance posilují

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.3.2019

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.