Na kapitálovém účtu je naopak zachycen příliv z rozpočtu EU ve výši 2,8 mld. CZK. Do zahraničí také odtekly dividendy ve výši 1,3 mld. CZK. Celkově bilance prvotních důchodů dosáhla deficitu pouhých 3,4 mld. CZK.
Bilance běžného účtu se tedy kumulativně v posledních měsících a dále i v prosinci výrazně zlepšuje. V prosinci byl kumulativní přebytek za posledních dvanáct měsíců 75,7 mld. CZK. Oproti loňskému roku vidíme zlepšení hlavně díky nižšímu deficitu důchodových bilancí, ale také lepší bilanci služeb. Bilance se zbožím je asi o 20 mld. CZK nižší než v minulém roce. Ale i tak dosáhla 218 mld. CZK. Za poslední rok se tedy kumulativní přebytek běžného účtu vyšplhal na úctyhodných 1,7 %.
Finanční účet za prosinec zaznamenal odliv kapitálu ve výši 35,8 mld. CZK, hlavně díky poklesu pasiv a nárůstu aktiv. Saldo přímých zahraničních investic zaznamenalo odliv ve výši 13,5 mld. CZK, především z titulu úvěrových vztahů v rámci subjektů ve skupině přímé investice. Reinvestované zisky tvořily 5,9 mld. CZK. Saldo přímých investic se prosinci překlopilo do negativních čísel. Na druhou stranu saldo portfoliových investic zvyšuje svůj přebytek na úroveň 101 mld. CZK. Na jedné straně je to ovlivněno restrukturalizacemi bilancí bank v souvislosti s regulatorními požadavky Fondu pro řešení krize, na druhé straně zvýšením držby domácích dluhopisů zahraničními rezidenty. Zahraničním investorům totiž v důsledku kurzového závazku a vývojem basis swapů nabízí korunové (státní) dluhopisy zajímavou investiční příležitost.
Běžný účet tedy v loňském roce dosahoval historických přebytků. Výrazně mu pomohl zvýšený příliv z fondů EU, který uvedl bilanci druhotných důchodů do kladných čísel. Bilance se zbožím a službami si udržovala solidním přebytky, zatímco odliv dividend do zahraničí zaznamenal mírný pokles. Pro letošní rok očekáváme mírně horší výsledek, především z titulu propadu přílivu prostředků z EU. Domácí poptávka by také měla víc tlačit na vyšší dovozy. Toto vše by v souhrnu mělo vést k mírnému deficitu ve výši 0,4 % HDP.