Ďáblův finanční slovník, aneb jak se nenechat oškubat investičním poradcem

06:10 | fa ra | Diskuze

Slovník finančních či investičních poradců, analytiků, ekonomů a komentátorů či dalších expertů se jen hemží sofistikovaně znějícími výrazy, za kterými se ovšem často skrývá docela prozaický obsah. Jak číst chytře znějící finanční terminologii a přitom neprohloupit radí Jason Zweig, autor Ďáblova finančního slovníku.

Ilustrační foto
Foto: roanokecollege

Jason Zweig má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru finančního žurnalisty, byl editorem sekce podílových fondů v časopisu Forbes, přispíval do magazínu Money a jeho články k osobním financím najdeme například v deníku The Wall Street Journal a mnoha dalších. Ti zkušenější jej budou možná znát jako editora slavné knihy Benjamina Grahama Inteligentní investor, kterou například Warren Buffett označil za vůbec nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána. Jeho vlastním počinem je poté kniha Vaše peníze a Váš mozek, kde rozebírá problematiku finančních rozhodnutí z pohledu psychologie a vědy o nervovém systému člověka. 

V rámci své profese se Zweig dennodenně setkává s jazykem financí a investic, který má často za úkol přesvědčit klienty, že hovořící skutečně ví, o čem mluví. Jelikož se za hantýrkou finančních profesionálů často skrývají docela jednoduché skutečnosti, rozhodl se Jason sepsat Ďáblův finanční slovník určený všem drobným investorům, kteří se nechtějí ztratit ve světě exoticky znějících termínů z Wall Street. Výběr těch nejdůležitějších hesel ze slovníku Vám přinášíme níže, ty zbývající najdete na internetových stránkách Jasona Zweiga zde.

 

VELKÝ PRODUCENT – Burzovní makléř nebo pojišťovací agent, který produkuje velký objem provizí. Termín je ovšem značně zavádějící, makléř či pojišťovací agent provize neprodukuje, on je pouze vybírá. Provize produkují jeho klienti.   

 

BÝČÍ TRH – Období zvyšujících se cen na trhu, které vede mnohé investory k přesvědčení, že jejich IQ roste společně s hodnotou investic. Jakmile dojde k nevyhnutelnému poklesu cen, investoři zjišťují, že růst obou veličin byl pouze dočasný.

 

CHURN (stloukat, tlouci máslo, čeřit, vířit, pěnit) –  Označuje aktivitu, kdy investor kupuje a prodává například akcie v tak rychlém tempu, že jediný vzniklý pozitivní výnos je ten jeho makléřské společnosti za zprostředkování obchodních příkazů. Dříve se do této aktivity zapojovali takřka výhradně burzovní makléři, nyní si začíná získávat oblibu také u drobných investorů. Jedná se o běžnou formu finanční sebevraždy, v rámci které spekulanti chybně se považující za investory freneticky znovu a znovu obchodují svá portfolia. Dokud se na jejich účtu vyskytuje kladný zůstatek, označují tuto aktivitu za „učení se obchodování.“ Jakmile jejich účet narazí na nulu, proces výuky je dokončen. 

 

DATA – Hrubé nezpracované údaje, ze kterých finanční analytici vyrábějí záměrná zkreslení pro své vlastní marketingové účely.

 

INTRADENNÍ OBCHODNÍK – viz heslo IDIOT

Zdroj:Jason Zweig, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.