CZ Ranní restart 19.6.2019

10:22 | E V | Diskuze

Maryáš šéfa ECB

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Na „Fóru o centrálním bankovnictví“ v portugalském městečku Sintra včera přednesl šéf ECB Mario Draghi bilanční projev. Většina projevu se týkala nedávné historie (světová finanční krize atd.). Pro nás, kteří s myšlenkami na měnovou politiku vstáváme a uléháme, si však hlavní pozornost zaslouží Draghiho slova ke konci projevu, kde v rychlosti nadhodil celou řadu zajímavých témat (v následujícím textu pasáže kurzivou parafrázují Draghiho, zbytek je můj komentář):

(A) Bilance budoucích rizik je nadále vychýlena směrem dolů. Klíčová rizika zmiňovaná v posledním roce (geopolitika, protekcionismus, problémy emerging markets – čti zpomalování a nestabilita Číny) nevymizela. Jejich prodloužení zhoršilo vývozy, a zejména situaci zpracovatelského průmyslu.

(B) Pokud se situace nezlepší a bude ohrožen udržitelný návrat inflace k cílované úrovni těsně pod 2 %, bude nutno ekonomice eurozóny dodat další prorůstovou pobídku. Tato pobídka může mít buď podobu jen verbální, kdy ECB začne varovat, že sníží své krátkodobé úrokové sazby (ve snaze zatlačit takto na snížení dlouhodobých úrokových sazeb, které jsou pro reálnou ekonomiku důležitější) a/nebo vyhlásí nový program nákupu dluhopisů (ve snaze zatlačit na snížení dlouhodobých úrokových sazeb příměji). Pobídka ale může být i faktická, tj. ECB provede něco z výše uvedeného.

Je ovšem otázkou, kolik palebné síly ještě v uvedených dvou nástrojích (úrokové sazby, nákupy aktiv) ECB má. Co se týče nákupů aktiv, ECB před jejich skončením loni v prosinci začínala narážet na problém, že už neměla co kupovat.

Co se týče snižování sazeb, nedávný výzkum expertů ECB naznačil, že by prorůstový efekt nízkých sazeb fungoval i pod nulou. Je nicméně pravděpodobné, že existuje kritická minimální (záporná) hladina taková, že pokud by ECB tlačila svou skutečnou depozitní sazbu pod tuto podlahu, pro banky ukládající přebytečnou likviditu v ECB by mohlo začít být výhodnější si od ECB vyžádat vyplacení uložených peněz ve fyzických bankovkách a uložit tyto bankovky v nějakém přísně stráženém skladu dejme tomu v okolí Frankfurtu. Jde ale o cca 1,8 bilionu eur. Mimo jiné i proto Draghi zmínil i další téma:

(C) Snížení sazeb by mohlo být doprovázeno dalšími opatřeními (tak, aby nebyla dále výrazně poškozena už tak nijak slavná ziskovost bank v eurozóně).

Jinak řečeno, ECB by oproti dnešku ještě nižší úrokové sazby uplatňovala jen na část celkové likvidity, kterou banky v ECB parkují. Řadě členů vedení ECB se však toto zjemnění režimu nízkých sazeb (zatím) podle jejich vlastních vyjádření nezamlouvá.

(D) Inflační cíl těsně pod 2% je střednědobý a symetrický, tj. po nynějším období inflace pod touto úrovní bude třeba růst cen vyšponovat naopak nad tuto úroveň.

Tato myšlenka (v monetární teorii známá jako „cílování cenové hladiny“) je v Draghiho projevu asi vůbec nejradikálnější. Znamená totiž, že ECB by ráda nejen dotlačila inflaci jednoho krásného dne do cíle (tedy kamsi těsně pod 2 %), ale dokonce na nějakou dobu nad cíl, aby nadstřelováním kompenzovala nynější podstřelování.

Vtip má být v tom, že Draghi slibuje ještě vyšší inflaci, než doposud sliboval, čímž se snaží v myslích firem a domácností stlačit reálnou hodnotu úrokových sazeb (skutečná hodnota snížená o inflaci) níž, než kolik byla v těch myslích doposud, a tím přimět firmy a domácnosti k většímu investování a vůbec utrácení, a tím dosáhnout toho, že se inflace skutečně bude posouvat výš a výš.

Draghi se tak postavil do pozice maryášníka, který doposud hlásil jen to, že uhraje sedmu (ale zatím se mu to nedařilo a trh mu přestává věřit, že se mu to podaří), ale teď se ponovu holedbá, že uhraje navíc dokonce i stovku.

Je pravda, že výkony ECB mohou budit dojem pospaného kompenzování.

Tedy výkony zhruba do roku 2015 (viz nulová kumulativní odchylka ve zvýrazněné části). Od tohoto roku se kumulativní odchylka skutečné inflace od úrovně 1,9 % (kterou zde beru jako vyjádření inflačního cíle ECB „těsně pod 2 %“) dramaticky prohloubila a zatím nejeví známky návratu.

A pokud se inflace v eurozóně opět začne odchylovat od hladiny 1,9 % směrem dolů (což se aktuálně děje), tato kumulativní odchylka se bude dále zvětšovat a před vedením ECB – pokud se chce skutečně držet oné výše popsané kompenzační logiky – se bude hromadit čím dál obtížnější úkol.

ZEW pesimistický

Indikátor ekonomické nálady počítaný institutem ZEW a zachycující vnímání situace německé ekonomiky ze strany investorů a analytiků se v červnu snížil na -21,1 b., kdežto trh čekal -5,6 b.

Komentář institutu upozorňuje, že toto neveselé číslo souvisí se zvýšenou nejistotou ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky (zesílení obchodní třenice mezi USA a Čínou, vyšší riziko válečného konfliktu na Blízkém Východě, vyšší pravděpodobnost brexitu bez dohody) a s poměrně špatnými čísly za německou ekonomiku (průmyslová výroba, vývoz, maloobchod) na začátku 2. čtvrtletí.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Baupost Group: Jaké akcie ve 3Q prodával a kupoval Seth Klarman?

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Bridgewater Associates: Jaké akcie ve 3Q kupoval Ray Dalio?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevírá s kosmetickou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 3Q kupoval a prodával Warren Buffet?

Ilustrativní obrázek

Fond Morgan Stanley Pathway International zařadil do portfolia akcie softwarové společnosti Avast

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.