CZ Ranní restart 15.03.2019

09:52 | S L | Diskuze

Český maloobchod opět v dobré kondici

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Maloobchodní tržby bez motoristického segmentu byly v lednu meziročně po očištění o růst cen a kalendářní vlivy vyšší o 4,7 % (čekalo se 4,1 %). Po očištění o sezónnost činil růst rovná 4 %. Konkrétně u prodeje přes internet byl ovšem zaznamenán meziroční růst opět daleko vyšší.

Plíživé zpomalování růstu maloobchodních tržeb v posledním cca roce a půl (v grafu výše zvýrazněno elipsou) je v souladu s růstem míry úspor (v grafu vpravo nahoře zvýrazněno taky elipsou). Růst míry úspor je – vzhledem k nadále solidní spotřebitelské náladě – nejspíš do značné míry dán rostoucími výdaji domácností na nákup nemovitostí (tyto nákupy se totiž formálně počítají do úspor domácností, nikoli do jejich spotřeby).

Čína jako nový klíčový faktor (pomalejšího) růstu

Podle sdělení Škoda Auto její dodávky aut zákazníkům v únoru meziročně klesly o 2 % (na 90 900 ks). Zajímavé je ale hlavně zdůvodnění: jde prý o důsledek slábnoucí poptávky po autech v Číně. Zajímavé je to proto, že jde o malou ilustraci toho, jak dění v celém světě včetně Česka ovlivňuje čím dál víc dění v Číně. A pokud Čína prochází v posledních letech procesem trendového zpomalování růstu (viz graf níže) z předchozích velmi vysokých temp na tempa „normálnější“ (což je přirozený jev, který se dal čekat), důsledkem je i pomalejší trendový růst jinde ve světě opět včetně Česka.

 

RANNÍ RESTART

Oproti ostatním ekonomikám, jejichž růst je dominantním faktorem růstu ve světě celkově, jako jsou Spojené státy a eurozóna, má ale Čína jednu vadu na kráse: není jasné, kolik její růst ve skutečnosti činí a konkrétně zda není už teď výrazně nižší, než nám předkládají k věření oficiální čínské statistiky.

Ifo: německý růst zpomalí hodně, ale jen přechodně

Německé analytické pracoviště Ifo snížilo prognózu růstu německé ekonomiky na letošek z 1,1 % na 0,6 %. Jako hlavní důvod uvedlo „slabší zahraniční poptávku“.
Ústav ale jedním dechem dodává, že příští rok už by německé HDP mělo růst mnohem živějším tempem 1,4 %. Že Ifo vidí slabý německý růst koncem loňského roku a začátkem letošního roku do značné míry jen jako přechodnou věc, je nejlépe vidět z následujícího grafu.

Brexit: Co bude dál? 

Včera večer poslanci britského parlamentu odsouhlasili, aby byl termín brexitu odložen. Otevírá se tak několik scénářů dalšího vývoje. Lepší, než je složitě líčit, je projít si velmi hezké shrnující schéma, které se objevilo na stránkách BBC.

 

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi 6.5.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k sektorové dani na banky a bouřlivé reakci na burze

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k 15 letům v Evropské unii

Ilustrativní obrázek

Analytici ve čtvrtek očekávájí zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro akcie ČEZ na 556 z předchozích 566

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se během páteční seance pohybují smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street v závěru obchodování mírně korigovaly

Ilustrativní obrázek

Pražská burza nepatrně ztratila

Ilustrativní obrázek

Wall Street po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.