Cukerná průmyslová lobby ovlivňovala veřejné mínění a tajila nežádoucí zdravotní studie

09:57 | wa pe | Diskuze

Velké korporace či celá sdružení výrobců využívají své významné ekonomické síly k ovlivňování veřejné a vědecké debaty v pro ně klíčových oblastech.

Foto: Oregon State University

V minulosti se značná pozornost věnovala například tabákové a především ropné lobby, která postupně přešla od popírání globálních změn klimatu k zastávání názoru, že za ně člověk a spalování fosilních paliv není zodpovědné. V rámci této strategie hrají podstatnou úlohu především vědecké studie, které ač financované některou ze zájmových skupin, vzbuzují zdání odbornosti a nezávislosti. 

Z interních dokumentů již zaniklé Mezinárodní nadace pro výzkum cukru (ISRF) vyplývá, že organizace v 60. letech náhle přestala financovat výzkumný projekt, který směřoval ke spojení konzumace cukru s některými kardiovaskulárními chorobami či rakovinou močového měchýře.

V úterý kolektiv autorů publikoval v odborném periodiku PLOS Biology zprávu o výzkumném projektu 259, který na konci 60. let financovala někdejší Mezinárodní nadace pro výzkum cukru. Předběžné výsledky studie naznačovaly, že konzumace cukru může mít spojitost s výskytem rakoviny močového měchýře či infarktu. Těsně před dokončením výzkumu však bylo financování utnuto a jeho výsledkům se nikdy nedostalo patřičné pozornosti. Podle autorů studie se o přerušení výzkumu postarala cukerná lobby, jejíž zájmy ISRF zastávala. „Cukerný průmysl udržoval v chodu velmi sofistikovaný program pro manipulaci s vědeckou diskuzí ohledně jeho produktu. Cílem bylo odvést diskuzi od negativních dopadů na zdraví a umožnit zastávání pozice, že všechny kalorie jsou si rovny a na konzumaci cukru není nic škodlivého,“ uvádí jeden z autorů zprávy doktor A. Glantz z Kalifornské univerzity. Zástupci Sugar Association, nástupnické organizace ISRF zprávu označily za soubor spekulací a domněnek o událostech, které se udály před skoro padesáti lety. Studie byla podle Sugar Association ukončena kvůli jejím průtahům, překročení rozpočtu a nesouladu s měnící se organizační strukturou ISRF.   

A k čemu tedy předčasně ukončená studie z konce 60. let došla? Projekt 259 byl oficiálně zahájen v roce 1968. Jeho účelem bylo studium bakterií podílejících se na lidském zažívání a jejich reakce na konzumaci škrobu či cukru. Vedením výzkumu byl pověřen W.F.R. Pover z Birminghamské univerzity, který na projekt získal rozpočet ve výši 187 000 USD (přepočteno na dnešní ceny). Z interních dokumentů výzkumného týmu vyplývá, že v moči krys krmených cukrem byla zaznamenána vysoká koncentrace beta-glukuronidázy. Ta byla již v té době spojována rakovinou močového měchýře.  

V létě roku 1970 Pover uvedl, že se blíží zodpovězení výchozích otázek studie. Střevní bakterie podle něj reagovaly na škrob a cukr rozdílně, což podle něj mohlo vysvětlit vysoké úrovně triglyceridů u konzumentů cukru. Pro definitivní prokázání souvislosti žádal vedení ISRF o další tři měsíce. Měsíc na to viceprezident výzkumu v ISRF, John Nicskon označil výsledky projektu 259 za nulové, jeho další financování bylo přerušeno a nedošlo k publikaci výsledků.

Podle Glantze studie jasně naznačovala, že konzumace cukru u krys výrazně zvyšovala produkci triglyceridů a tedy i riziko výskytu srdečních chorob. Cukerný průmysl pravděpodobně ví o zdravotních dopadech jeho produktů více, než přiznává, uzavírá jedna ze spoluautorek zprávy Cristin Kearnsová.

 

Zdroj:Bloomberg, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocí

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipce

Ilustrativní obrázek

Vědci udrželi mozky prasat „naživu“ 36 hodin po vyjmutí z těla. Teď mohou následovat mozky lidské

Ilustrativní obrázek

Mammoth Biosciences založila jedna z pionýrek metody CRISPRČti více
Ilustrativní obrázek

Mediální společnost CME zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q3 18

Ilustrativní obrázek

Antivirový vývojář Avast zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q3 18

Ilustrativní obrázek

United Continental Holdings s tržbami na očekávání s EPS mírně pod, trhu komplikuje život cena ropy

Ilustrativní obrázek

Obchodní válka, italská nejistota a levné dluhopisy. To jsou důvody poklesu akciových trhů

Ilustrativní obrázek

Netflix příjemně překvapil trhy, EPS na 1,035 USD

Ilustrativní obrázek

IBM za 3Q zklamal na úrovni nových businessů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.