ČSOB Bohatství největším fondem na českém trhu

13:44 | E V | Diskuze

Objem majetku ve fondu ČSOB Bohatství překročil hranici 30 miliard korun.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Stal se tak největším fondem na českém trhu. Ilustruje to velkou změnu v chování investorů, kteří oceňují kombinaci kvalitních akcií a dluhopisů pod jednou střechou.

Fond ČSOB Bohatství ztělesňuje velkou změnu v chování českých drobných investorů. Na počátku milénia byly největší fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Tehdejší doba vysokých úrokových sazeb byla pro investory z dnešního pohledu velmi jednoduchá. Poté přišlo období preference realitního trhu, který však byl velmi úzce, a tedy rizikověji zaměřen. Svět investování se proměňuje, období nízkých sazeb vede klienty k nutnosti nového pohledu. Nyní oceňují kombinaci kvalitních růstových akcií a větší stabilitu dluhopisů. Podílníci fondu ČSOB Bohatství celou řadu firem, jejichž akcie fond drží, velmi dobře znají jako spotřebitelé. Největšími pozicemi ve fondu jsou totiž firmy jako Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon či Visa.

Jde o smíšený fond, který ve svém neutrálním nastavení kombinuje 40 % akcií a 60 % dluhopisů. Investiční strategie je realizována prostřednictvím důkladného výběru přímých titulů. Správce fondu spolu s týmem analytiků vybírá kvalitní akciové tituly i emise dluhopisů. Akciová část je naplněna zhruba stovkou akcií. Akcie firem představují zajímavý růstový potenciál, zatímco dluhopisová složka využívá mimo jiné bezpečnějších českých státních dluhopisů. Fond si však udržuje doplňkovou pozici i v dluhopisech tzv. neinvestičního stupně, které mají vyšší výnosový potenciál. Fond je prověřený časem. Je jedním z nejstarších fondů na českém trhu, mezitím dorostl do největšího fondu a od roku 2003 zhodnotil prostředky svých podílníků celkově o 82 %, což odpovídá po započtení poplatků ročnímu výnosu 3,5 %, to navzdory koronavirové krizi, ale i té velké hypoteční před 12 lety. Osvědčil se jako ideální nástroj na uchování kupní síly peněz a pokrytí inflace.

,,Sázka na firmy s nízkým zadlužením a silným růstovým příběhem podpořeným celospolečenskými trendy se vyplatila. Není náhoda, že se mnoho těchto firem nachází v technologickém sektoru. Rok 2020 navíc zesílil mnohé trendy, které se začaly formovat již v minulosti. Se zavřenými kamennými obchody se ukazuje, že kdo nebudoval e-shop, tahá za kratší konec. Podobných příběhů lze najít více a největší pozice fondu tyto příběhy vyprávějí, ať už jde o Amazon, Apple, Microsoft nebo Walt Disney,“ říká portfolio manažer akciové části Pavel Kopeček.

„V roce 2020 se opět ukázalo, že je důležité investice udržet v každém období. Zhruba polovinu dluhopisového portfolia držíme v českých státních dluhopisech. Máme však také pozici ve vysoko-výnosových dluhopisech neinvestičního stupně, které našim klientům pomáhají přinést výnos pokrývající inflaci. Při vyhledávání investičních příležitostí na dluhopisovém trhu máme ovšem stále na paměti, že dluhopisy slouží v portfoliu především jako stabilizační složka,“ dodává Martin Horák, který se stará o dluhopisovou část.

Do fondu investují většinou ženy (z 52,2 %). Fond je nabízen klientům v České republice, zhruba polovina jeho držitelů má u ČSOB běžný účet nebo některou z variant pojištění. Fond má velké ambice omladit svoji klientskou základnu, k čemuž by měl přispět i rozjezd inovativní služby ČSOB Drobné.

 

ČSOB Drobné jsou novinkou na českém trhu. Jde o unikátní spojení světa plateb se světem investování. Drobné každou platbu kartou zaokrouhlí na nejbližších vyšších 20 korun a zaokrouhlené drobné odloží do virtuálního prasátka. Až drobné dosáhnou 300 korun, automaticky se zainvestují do fondu ČSOB Bohatství. Služba ČSOB Drobné je zcela zdarma, bez vstupních poplatků a může si ji sjednat každý klient ČSOB on-line či na kterékoliv pobočce. Odkládat si drobné částky, které nikoho nebolí, při platbách za zboží či služby a zároveň do těchto společností a značek prostřednictvím fondu investovat, to je příběh, který ČSOB Drobné a fond ČSOB Bohatství spojuje.

 

Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v pobočkách i online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance. Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

Zdroj:Patrik Madle, ČSOB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tři čtvrtiny Čechů vychází s aktuálními příjmy stejně nebo lépe než pandemií

Ilustrativní obrázek

Tři čtvrtiny Čechů kvůli koronaviru šetří, přesto mají 4 z 10 lidí nižší úspory než před pandemií

Ilustrativní obrázek

Obliba stavebka roste. Češi na něj v mimořádných situacích spoléhají již tradičně

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další peníze

Ilustrativní obrázek

Druhá vlna covidu: Každý čtvrtý Čech musí šetřit

Ilustrativní obrázek

Na dostatečný důchod už nevěří 63 % Čechů. Polovina si raději spoříČti více
Ilustrativní obrázek

Měsíčník finančních trhů – Únor 2021

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.