Credit Suisse: Akcie Eldorado Gold vzrostou až o 60 %

11:27 | V Z | Diskuze

Zlatu i firmám těžícím zlato se v roce 2016 mimořádně daří. Cena zlata od začátku roku prudce vzrostla. Překvapením je, jak málo analytiků, investorů či ekonomů nárůst výkonnosti zlata předvídalo.

Foto: Harvey Barrison

Na konci roku 2015 se většina burzovních analytiků a fundamentálních investorů obávala, že cena zlata opět spadne hluboko pod 1 000 dolarů za trojskou unci. Namísto toho však od začátku roku vzrostla o téměř 25 % a v současnosti přesahuje 1 300 dolarů.

Největším překvapením však je, že výkonnost akcií mnoha těžařských společností překonala výkonnost širšího trhu. Hodnota některých titulů vzrostla dvojnásobně, jiných dokonce trojnásobně. Eldorado Gold Corporation od začátku roku vzrostla o 18 %, včetně poměrně výrazného sestupu minulý pátek. Tato míra růstu přesahuje průměr trhu, ale v rámci sektoru zlata jde o výrazný podprůměr. Pokud se analytici Credit Suisse ve své nejnovější zprávě nemýlí, nabízí akcie Eldorado růstový potenciál až 60 %.

V červnu analytici z 247wallstreet napsali, že Eldorado je jednou z pěti společností v oboru těžby zlata, jejíž akcie jsou v současnosti obchodovány za cenu nižší, než je jejich účetní hodnota. V srpnu pak titulu udělila velmi vysoké hodnocení investiční a finanční společnost Goldman Sachs, která svými hodnoceními občas dokáže ovlivnit vývoj na akciovém trhu. V tu dobu však již cena akcií byla vyšší a dosahovala 4,05 dolaru za kus.

Autorkou aktuální zprávy přisuzující Eldorado Gold Corporation vysoký růstový potenciál je analytička Credit Suisse Anita Soniová, která monitoruje vzácné kovy pro Eldorado z kanadského Toronta. Soniová zvýšila rating akcií z Neutral na Outperform a cílovou cenu z 5,00 dolarů za kus na 5,50 dolaru.

Podle Soniové společnost nabízí vysokou míru transparentnosti, atraktivní růstový potenciál a její akcie jsou v současnosti levné. Analytička vychází z informací získaných na setkání s investory v pondělí 7. září. V pondělí Soniová napsala:

"Rozhodli jsme se zvýšit rating společnosti Eldorado Gold z důvodu vyjasnění jejího dlouhodobého výhledu, atraktivnímu poměru ceny a čistého jmění a klesajícímu vlivu negativního vývoje v Turecku. Cílovou cenu titulu jsme zvýšili v souvislosti se zvýšeným odhadem hodnoty čistého jmění o 4 % na 4,92 dolarů za akcii z předchozích 4,71 dolarů díky nárůstu hodnoty dolů Skouries, Perama a TZ, částečně kompenzované propadem hodnoty dolů Efemcukuru a Olympias.

Náš cíl pro poměr ceny a čistého jmění (P/NAV) byl zvýšen na 1,3 z předchozích 1,0, díky zvýšenému růstovému odhadu. Životnost dolů v roce 2017 je odhadována na 31 let. Odhad zisku na akcii (EPS) pro roky je odhadován na 0,18 dolarů, v porovnání s předchozími 23 centy (2017) a 30 centy (2018)."

K dalším významným faktorům patří prodej čínských aktiv za 600 milionů dolarů, zahájení produkce v dolu Olympias II na začátku roku 2017, získání povolení pro lesní práce v oblasti Kisladag ke konci roku 2016, dokončení inženýrských prací na dole Skouries v polovině roku 2017, výsledky studie proveditelnost pro důl Skouries a další podrobnosti ohledně připravovaného projektu Olympias III.

Credit Suisse se domnívá, že cena akcií lépe odráží rizika, jimž Eldorado čelí v Turecku. Tato rizika podle společnosti ještě poleví. Tento vývoj pravděpodobně stál za nižší výkonností titulu v porovnání s ostatními společnostmi z oboru od 15. července.

Soniová uvádí, že ačkoliv turecký prezident Erdogan pokračuje v čistkách a krocích proti údajným organizátorům neúspěšného puče, jeho kroky nemají vliv na zahraniční investice v Turecku a výjimečný stav, vyhlášený na tři měsíce, bude odvolán 21. října.

Analýza zmiňuje další čtyři faktor podporující růst. Produkce dolu Kisladag vzroste na 20 metrických tun za rok. Olympias II zvýší dodávky o 72 000 uncí za rok. Důl Skouries I, jehož otevření je naplánováno na rok 2019, by měl podle očekávání dodat asi 141 000 uncí ročně. Důl Tocantinzinho (jehož otevření se rovněž předpokládá v roce 2019) by měl poskytnout dalších 170 000 uncí za rok.

Credit Suisse se domnívá, že Eldorado disponuje dostatečnou hotovostí a úvěrovou kapacitou k zachování úrovně hotovosti a financování růstových plánů do roku 2020 za předpokladu, že cena zlata dosáhne nejméně 1 300 dolarů za unci. Analytici se domnívají, že Eldorado bude potřebovat nefinancovat 195 milionů dolarů z celkových splatných dluhů ve výši 600 milionů dolarů. Dokonce i pokud by cena zlata dosahovala jen 1 100 dolarů za unci, odložení splátek po roce 2017 by zvýšilo nutnost refinancování jen na asi 218 milionů dolarů. Naproti tomu free cash flow zůstane podle odhadů do roku 2020 negativní kvůli rostoucím kapitálovým výdajům.

Zdroj:24/7 WS, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,21 % na 26071,72 bodech

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,37 % na 26017,81 bodech

Ilustrativní obrázek

Rally zlata by mohlo dále pokračovat

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow Jones +1,25 % na 26115,65 bodech

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,040 % na 25792,86 bodech

Ilustrativní obrázek

Analytici z Credit Suisse zvýšili doporučení pro akcie GoldcorpČti více
Ilustrativní obrázek

Lidé akcie málo kupují a prodávají. Makléři často nedostanou vyplaceny žádné bonusy

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie vyzývá producenty ropy ke spolupráci v regulaci těžby ropy i po roce 2018

Ilustrativní obrázek

Příští týden na akciových trzích bude opět patřit výsledkům, ECB a politice v ČR a USA

Ilustrativní obrázek

Ryanair podal stížnost na Polsko u antimonopolních úřadů EU

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy přečkají víkend na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Uplynulý týden na akciových trzích: Hospodářské výsledky, ekonomika USA, Fortuna, ČEZ, Moneta a politika

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.