ČR nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí eura kvůli brexitu, míní Sobotka

16:27 | fa ra | Diskuze

Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unii. Novinářům to dnes při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Foto: Web4Trader

 

Reakcí na čtvrteční britské hlasování bylo v části především starších členů Evropské unie zesílené volání po další evropské integraci, včetně užšího propojení v měnové unii. Británie je nejvýznamnější ekonomikou EU, která euro nepoužívá.

"Nikdo nikoho do ničeho nebude tlačit," poznamenal dnes Sobotka. Prahu podle něj bude rozhodně zajímat další vývoj eurozóny a Česko nemá zájem na vzniku "propastí a příkopů" mezi členy. Zájmem ČR je podle premiéra udržovat kontakt mezi státy eurozóny a těmi, kdo eurem neplatí.

Česko zatím podmínky pro přijetí eura ani neplní, připomněla Evropská komise naposledy počátkem měsíce. Země stále není součástí systému směnných kurzů označovaného jako ERM II, v němž musí být před zavedením eura nejméně dva roky. Komise poukázala také na to, že české zákony týkající se centrální banky a její nezávislosti nejsou plně v souladu s evropským právem.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.