COVID-19 nutí banky k přesunu do cloudu. K tomu ale potřebují strategii

14:14 | E V | Diskuze

Pandemie COVID-19 pomohla urychlit procesy, které v bankovním sektoru zrály již několik let.

Ilustrativní obrázek
Foto: accenture

Jak a kdy mají finanční instituce přijmout cloudové technologie? Před pandemií většina bank s cloudovými technologiemi spíše jen koketovala, doba lockdownu jim však jasně ukázala výhody tohoto řešení. Jakmile se tedy vzpamatují z šoku aktuálních událostí, budou moci zhodnotit všechna pozitiva, která cloud přináší. Navzdory nadšení však nebude zrychlená cesta ke cloudu jednoduchá.

„Kromě několika start-upů a hrstky odvážných se většina bank před pandemií vyhýbala plnohodnotné migraci do cloudu. Typická velká banka měla nanejvýš 10–20 % procesů ve veřejném cloudu a přibližně 30 % ve vlastních soukromých cloudových datových centrech,“ říká Allan McIntyre ze společnosti Accenture. „Banky totiž ovládají cloudoví skeptici. Cloudoví evangelisté naopak argumentují hmatatelnými výhodami migrace jako je snížení průměrných provozních nákladů IT banky až o 20 procent, zrychlení uvedení nových produktů na trh až o 50 procent, větší agilita podniku, lepší zákaznické zkušenosti a lepší podpora legislativních procesů a inovací,“ dodává.

Banky by neměly tento okamžik promarnit, k procesu však musí přistoupit systematicky na základě propracované strategie. Je nepravděpodobné, že by se bankovní prostředí v následujících měsících radikálně změnilo. Miliardy zákazníků budou i nadále pracovat z domova a mnoho poboček bank zůstane zavřených nebo bude nabízet omezené služby. Rovněž je nepravděpodobné, že by v dohledné době došlo k pádu do finanční nestability.

„Situace kolem pandemie COVID-19 vyžaduje, aby firmy zrychlily přechod do cloudu a digitální transformaci. Cloud firmám přináší nejen odolnost, ale i zkušenosti a produkty, důvěru, rychlost a snížení strukturálních nákladů,“ říká Allan McIntyre z Accenture a dodává „Digitální transformace vyžaduje masivní přechod do cloudu a úspěšné firmy v době po covidu se musí stát podniky řídícími se principy „cloud first““.

Banky, které se brzy vrhly do cloudu, nyní mají výhodu. Výzkum ukazuje, že lídři cloudu mají dobrou návratnost investic, protože jim rostou příjmy dvojnásobným tempem než ostatním. Může to trvat dlouho, než se finanční instituce dostane na jejich úroveň, ale již nyní je jasné, že jinudy cesta nevede.

Zdroj:Petr Jarkovský, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zabezpečený home office a kontrola přístupu do cloudu

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

Bankovní identita slibuje zjednodušení života. V platnost přišla tento měsíc

Ilustrativní obrázek

Úspěšné podnikání v éře 5G

Ilustrativní obrázek

Do banky jen na konzultaci - koronavirus urychlil ústup hotovosti i digitalizaci služeb

Ilustrativní obrázek

CertiCon vyvíjí moderní technologie využitelné pro boj s infekčními onemocněnímiČti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Ilustrativní obrázek

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.