COVID-19 může dlouhodobě změnit to, jak lidé pracují, nakupují a cestují

15:15 | E V | Diskuze

Sociální a ekonomické dopady koronaviru byly okamžitě vidět po celém světě.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Může však nějakou dobu trvat, než se projeví problémy mimo ekonomiku a podnikáníto zjistíme, teprve až COVID-19 přestane plnit novinové titulky.

Problémy týkající se životního prostředí, sociální a správní oblasti (ESG) ale jen tak neodezní. Některé širší důsledky pandemie budou dobré pro společnost, jiné špatné. Časem budou muset podniky přehodnotit svou skutečnou úroveň odolnosti vůči možným šokům, ať už jde o viry, klimatickou změnu, či jiné otázky.

Masivní snížení letecké dopravy bylo pro klima pozitivní díky krátkodobě nižším emisím skleníkových plynů. Může se i stát, že regulátoři přestanou vyžadovat, aby letecké společnosti létaly téměř prázdnými letadly k udržení svých letištních časů pro odlety a přistávání.

Možná také přehodnotíme, odkud získáváme čerstvé potraviny: nižší letecký dovoz ze zahraničí může podpořit místní producenty. Letošní narušení dodavatelských řetězců může firmy také přimět k hledání místních alternativ.

Více online schůzek – dokonce i konferencí – znamená méně cestování, které má na naší uhlíkové stopě největší podíl.

Díky častější práci z domova budeme méně dojíždět, a tím pádem i produkovat méně emisí a znečišťovat tak své okolí – zejména pokud jde o silniční provoz. Jakékoli úspory plynoucí z nižších nákladů na chlazení a vytápění pracovišť s méně zaměstnanci budou ale vyrovnány vyššími náklady na regulaci teploty v domácnostech.

Efekt nárůstu objednávek potravin přes internet je také smíšený: Emise, které vyprodukují dodávky při rozvozu, pravděpodobně vykompenzuje méně cestování spojeného s osobními nákupy, ale musíme též přihlédnout k vyšší spotřebě krabic a tašek.

Zpomalení průmyslové výroby v důsledku šíření COVID-19 způsobilo, že továrny spotřebovaly méně energie a vyprodukovaly méně skleníkových plynů. To je ale pouze dočasné. Když se výroba obnoví, emise se pravděpodobně vrátí nazpět kvůli rostoucí poptávce po energiích a snaze továren dohnat ztracenou produkci.

Vládní opatření k podpoře ekonomiky se také mohou soustředit na krátkodobé oživení prostřednictvím pomoci průmyslovým odvětvím, která produkují více emisí. V době, kdy se politická pozornost upíná k léčbě nakažených a zabránění šíření viru, může nastat odliv zdrojů pro řešení dlouhodobých problémů, jako je změna klimatu.

To by mohlo zpomalit přijímání opatření týkajících se klimatu a oslabit politickou vůli posílit závazky pro zlepšení životního prostředí v roce 2020.

COVID-19 také možná povede k přezkoumání odolnosti zdravotnického systému po celém světě. Čtvrtina zaměstnanců v USA nemá nárok na placenou pracovní neschopnost. Firmy a regulátoři se možná zaměří na to, jaké benefity zahrnují smlouvy se zaměstnanci v oblasti služeb a jak jsou placeni pracovníci s termínovaným kontraktem.

Poté, co se velká část zaměstnanců musela uchýlit do karantény, mohou zaměstnavatelé více podpořit flexibilní pracovní dobu. A nárůst počtu lidí vykonávajících každodenní úkoly online by mohl v průběhu času vést i ke zlepšení digitální úrovně. Prozatím však nejvíce utrpí ti, kteří nemají přístup k internetu.

Koronavirus ovlivní i správu a řízení firem. Konkrétně může vést k většímu zadlužení, zpožděným auditům, neúplným zprávám, pozdě podaným přihláškám nebo zdrženým oznámením. Odpisy dlouhodobého hmotného majetku, investic nebo goodwillu se mohou podepsat i na budoucích ziscích a dividendách.

tedy hrozba COVID-19 začne odeznívat, objeví se otázky, jak jsou podniky vůči budoucím šokům doopravdy odolné, včetně jejich přístupu k ESG.

 

Wai-Shin Chan, vedoucí centra pro změnu klimatu, HSBC

Zdroj:Dominik Ježek, Havas PR Prague
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zaměstnanci jako klíčový faktor úspěchu firmy – laxnost a neochota učit se nové bude do budoucna přítěží

Ilustrativní obrázek

Češi za nákupy v e-shopech na Black Friday poprvé utratí více než miliardu, o čtvrtinu více než loni

Ilustrativní obrázek

Foot Locker zveřejnil pozitivní výsledky za 3Q, rostou tržby i očištěný zisk na akcii

Ilustrativní obrázek

Společnost Buckle reportuje meziročně rostoucí tržby, čistý zisk i očištěný zisk na akcii

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy rostly, posilovala především Jižní Korea po datech z obchodu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie vykázaly během čtvrtečního obchodování smíšenou výkonnost

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.