Cochrane: Velká deprese, nebo vážný zásah do občanských svobod

16:16 | A O | Diskuze

„Nejdříve jsem doufal v oživení ve tvaru V, ale zároveň jsem se obával, že strach a zavírání firem spolu s propouštěním povedou ke scénáři L,“ píše na svém blogu známý ekonom John Cochrane.

Ilustrativní obrázek

„Nejdříve jsem doufal v oživení ve tvaru V, ale zároveň jsem se obával, že strach a zavírání firem spolu s propouštěním povedou ke scénáři L,“ píše na svém blogu známý ekonom John Cochrane ze Stanford University, který se intenzivně věnuje současné pandemii a jejím dopadům na hospodářství.

Nyní je podle něj jasné, že téměř všichni budou na dlouhou dobu praktikovat nějakou formu sociálního distancování. To spolu s dalšími důsledky pandemie znamená delší období velmi slabé ekonomické aktivity. Tomu nezabrání ani snahy o monetární stimulaci, protože ta s vynuceným sociálním distancováním nic nezmůže.

Ross Douthat na stránkách NYT popisuje, že lidé budou celkově méně vycházet z domu a před obchody se budou tvořit fronty lidí s odstupy, protože budou panovat nařízení ohledně toho, kolik jich smí být uvnitř. Mše v kostelích budou probíhat jen pro omezený počet lidí, v restauracích se bude sedět ob jeden stůl, letecké společnosti budou nechávat prostřední sedadlo prázdné, sportovní utkání budou bez diváků na tribunách a budou se spoléhat jen na přímé přenosy.

 


Cochrane s tímto odhadem souhlasí, ovšem dodává, že řada firem tak bude mít poloviční příjmy, ale bude možná muset zaměstnat ještě více lidí. A vláda také nemá neomezené zdroje, aby neustále pomáhala každému platit polovinu jeho účtů. Pokud tedy bude v letadlech obsazeno třeba jen každé druhé místo, budou muset zvedat ceny, a to bude odrazovat další klienty. Jinak řečeno, ekonomika prochází nabídkovým šokem spojeným s posuny v agregátní poptávce, které budou dány zejména tím, že lidé zvýší své úspory. K tomu se pak přidávají strukturální změny, jako například významný posun k online nakupování.

 

Cochrane také klade důraz na to, že v dnešní době je velmi zapotřebí mít kompetentní a efektivní vlády a instituce. V USA bohužel podle ekonoma k dispozici nejsou, což je znát na nedostatku roušek, plicních ventilátorů či třeba na tom, jak funguje podpora v nezaměstnanosti. Vláda by měla být nyní v první řadě schopna zajistit plošné testování, ale k tomu je třeba fungující systém sběru dat a izolace těch, kteří jsou nakažení.

 


Američané podle ekonoma v tuhle chvíli ani zdaleka nechápou, jak moc by vláda zasahovala do jejich životů v případě, že by se chtěla vyhnout další Velké depresi. Jinak řečeno, „stojíme před volbou mezi ekonomickou pohromou a velmi hlubokými restrikcemi na straně občanských svobod.“ Podle ekonoma lze jen doufat, že časově omezenými.

Zdroj: The Grumpy Economist

Zdroj:Patria Finance
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prohlášení k uzavření restaurací od 22:00 h

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na rovnost žen a mužů

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ve firmě? Při podezření nemá smysl čekat

Ilustrativní obrázek

Banka Citigroup obnoví propouštění zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se držely blízko nuly, dařilo se australskému trhu

Ilustrativní obrázek

Dělení akcií

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.