Cochrane: Velká deprese, nebo vážný zásah do občanských svobod

16:16 | A O | Diskuze

„Nejdříve jsem doufal v oživení ve tvaru V, ale zároveň jsem se obával, že strach a zavírání firem spolu s propouštěním povedou ke scénáři L,“ píše na svém blogu známý ekonom John Cochrane.

Ilustrativní obrázek

„Nejdříve jsem doufal v oživení ve tvaru V, ale zároveň jsem se obával, že strach a zavírání firem spolu s propouštěním povedou ke scénáři L,“ píše na svém blogu známý ekonom John Cochrane ze Stanford University, který se intenzivně věnuje současné pandemii a jejím dopadům na hospodářství.

Nyní je podle něj jasné, že téměř všichni budou na dlouhou dobu praktikovat nějakou formu sociálního distancování. To spolu s dalšími důsledky pandemie znamená delší období velmi slabé ekonomické aktivity. Tomu nezabrání ani snahy o monetární stimulaci, protože ta s vynuceným sociálním distancováním nic nezmůže.

Ross Douthat na stránkách NYT popisuje, že lidé budou celkově méně vycházet z domu a před obchody se budou tvořit fronty lidí s odstupy, protože budou panovat nařízení ohledně toho, kolik jich smí být uvnitř. Mše v kostelích budou probíhat jen pro omezený počet lidí, v restauracích se bude sedět ob jeden stůl, letecké společnosti budou nechávat prostřední sedadlo prázdné, sportovní utkání budou bez diváků na tribunách a budou se spoléhat jen na přímé přenosy.

 


Cochrane s tímto odhadem souhlasí, ovšem dodává, že řada firem tak bude mít poloviční příjmy, ale bude možná muset zaměstnat ještě více lidí. A vláda také nemá neomezené zdroje, aby neustále pomáhala každému platit polovinu jeho účtů. Pokud tedy bude v letadlech obsazeno třeba jen každé druhé místo, budou muset zvedat ceny, a to bude odrazovat další klienty. Jinak řečeno, ekonomika prochází nabídkovým šokem spojeným s posuny v agregátní poptávce, které budou dány zejména tím, že lidé zvýší své úspory. K tomu se pak přidávají strukturální změny, jako například významný posun k online nakupování.

 

Cochrane také klade důraz na to, že v dnešní době je velmi zapotřebí mít kompetentní a efektivní vlády a instituce. V USA bohužel podle ekonoma k dispozici nejsou, což je znát na nedostatku roušek, plicních ventilátorů či třeba na tom, jak funguje podpora v nezaměstnanosti. Vláda by měla být nyní v první řadě schopna zajistit plošné testování, ale k tomu je třeba fungující systém sběru dat a izolace těch, kteří jsou nakažení.

 


Američané podle ekonoma v tuhle chvíli ani zdaleka nechápou, jak moc by vláda zasahovala do jejich životů v případě, že by se chtěla vyhnout další Velké depresi. Jinak řečeno, „stojíme před volbou mezi ekonomickou pohromou a velmi hlubokými restrikcemi na straně občanských svobod.“ Podle ekonoma lze jen doufat, že časově omezenými.

Zdroj: The Grumpy Economist

Zdroj:Patria Finance
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.