Co znamená nedávno odhalený elektrický tahač pro akcie Tesla?

13:49 | wa pe | Diskuze

Přední analytické týmy se po nedávném odhalení nového plně elektrického tahače znovu zaměřily na akcie Tesla

Foto: marco verch

Po nedávných výprodejích znamenalo odhalení elektrického tahače výraznou vzpruhu pro akcie Tesla, které posílily o 4,3 %. Investoři s nadšením reagovali především na předběžné objednávky tahačů ze strany maloobchodního giganta Wal-Mart. Nicméně, přední analytické týmy se domnívají, že v krátkodobé perspektivě toho nový produkt Tesla změní jen velmi málo.

Nový stroj se pyšní vylepšeným autopilotem, ve své kategorii nepřekonatelným zrychlením, automatickým brzděním či sledováním jízdního pruhu. V neposlední řadě zaujmou čtyři elektrické motory, dvě dotykové obrazovky, doba nabití kolem 30 minut a především dojezd kolem 804 kilometrů.

V Morgan Stanley po odhalení tahače prohlásili, že překonává současné srovnatelné dieselové stroje takřka ve všech měřitelných ohledech. V Bernstein uznávají, že především nový dojezd zvětšuje okruh zákazníků, které může Tesla se svým tahačem úspěšně oslovit. Do roku 2025 by tak podle analytika Toniho Sacconaghiho mohly tahače představovat 15 až 20 % všech tržeb Tesla.

Velký potenciál podle analytiků skrývá také nabíjení tahačů. Tesla si dnes účtuje 7 centů za kWh, což  pro společnost mohlo znamenat až 14 miliard ročních tržeb, odhadují v Bernstein. Další příležitosti prodej služeb uživatelům elektrických tahačů nabízejí jejich dotykové obrazovky. Tesla může v budoucnu poskytovat celý sortiment aplikací využitelných pro profesionální dopravce.

Ačkoli bude cena elektrických tahačů Tesla výrazně vyšší než u dieselové konkurence, nižší náklady na palivo by ji měly ospravedlnit. Podle výkonného ředitele Tesla, Elona Muska se rozdíl nákladů na pořízení Tesla Semi vrátí díky nižší ceně paliva a jednodušší údržbě do dvou let. V Jefferies očekávají cenovku o 35 % vyšší než je bežné u dnešních dieselových tahačů (150 000 USD). Analytik Gene Munster dává rovnou k dispozici očekávané cenové rozmezí 225 000–275 000 USD.

 

zdroj: The Verge

Analytici neváhali označit Tesla Semi za budoucnost kamionové dopravy, zatímco v Buckingham Research připouštějí, že nový elektrický tahač naruší nákladní dopravu více, než se dosud předpokládalo. Zároveň však analytici nezapomínají ani na stinné stránky, které elektrické tahače od Tesla provázejí. Zatímco v Jefferies upozorňují na to, že konkurence Tesla je v pokročilé fázi vývoje svých produktů, Gene Munster počítá s produkčními odklady a v Bernstein očekávají investice do nabíjecí infrastruktury ve výši více jak 1 miliardy USD. K tomu se navíc pojí tradiční konzervatismus provozovatelů a řidičů v kamionové dopravě, kteří pravděpodobně budou elektrické novince po jistou dobu vzdorovat. Nicméně odhalení Tesla Semi nyní pomohlo oživit nadšení investorů a spotřebitelů, díky kterému bude pro společnost snazší získat na finančních trzích nový kapitál.

V Bernstein zdůrazňují, že pro úspěch Tesla budou i nadále klíčové prodeje elektromobilu Model 3. Automobilka by v tomto ohledu měla zajistit, aby nové projekty včetně elektrického tahače a nově ohlášeného sportovního vozu organizačně nenarušily navyšování produkce Model 3. Podle Morgan Stanley dosáhne divize nákladních vozů pouze 10 % současné tržní kapitalizace Tesla. Jsou přesvědčeni, že nový produkt bude sice revolucí v oblasti výroby nákladních vozidel, nicméně na výsledky společnosti Tesla to bude mít pouze omezený pozitivní vliv.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.