Co zavinilo růst cen bytů

12:12 | E V | Diskuze

Počet zahájených bytů se mírně zvýšil, podle odborníků to ale stále nestačí

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Stavební úřady ve 2. čtvrtletí letošního roku vydaly 22 639 stavebních povolení, ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to bylo o 4,5 procenta více. Počet zahájených bytů ve 2. čtvrtletí 2019 se meziročně zvýšil o 6,7 procenta a činil 9 536 bytů. Připomíná to Kvartální analýza českého stavebnictví společnosti CEEC Research.

Podle odborníků to však stále nestačí. Na trh se nedostává potřebný počet nových bytů, a tak ceny zákonitě stoupají. Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma investiční skupiny Natland, navíc úřední prostoje zvyšují ceny bydlení mnohem závažněji v době rostoucí poptávky.

„Kdyby se města vysídlovala, neměla by zdlouhavá stavební řízení takový zásadní vliv. Ale dnes jsme v Česku svědky téměř dokonalé bouře a v ní je laxní přístup k jakýmkoli reformám stavebního řízení obzvláště odsouzeníhodné,“ říká Bartoň a vysvětluje: „Centrální banky zejména v Evropě již několik let praktikují uvolněnou měnovou politiku, která drží úrokové sazby při zemi. To sice teoreticky přiblíží lidi k jejich snu o vlastním bydlení – co je to ale platné, když jim peníze ušetřené za levnější hypotéky zdaleka ani nepokryjí růst cen nedostatkových bytů.“

Už pár týdnů je přitom jasné, že od letošního září novela stavebního zákona s tzv. fikcí souhlasu platit nebude, navzdory původním plánům a slibům Ministerstva pro místní rozvoj. „Odborníci si od zavedení tohoto institutu slibovali urychlení povolovacích procesů, které v době ekonomického boomu paralyzují tuzemské stavebnictví,“ připomíná Jana Sečkářová, předsedkyně představenstva společnosti Natland Real Estate a partnerka skupiny Natland, která se zabývá developerskými projekty.

Průměrná cena vypočítaná z celé nabídky na trhu v Praze vyšplhala dokonce na „kulatých“ 100 tisíc korun. To je o polovinu víc, než v roce 2015. Za stejné období se ale takřka zdvojnásobily i stavební náklady.

Samy dražší byty kvůli administrativním překážkám mohou podle ekonomů podvázat další hospodářský růst.

„Zejména mladí lidé se dnes stěhují do měst ještě více, než v minulosti. Nalézají tam lepší uplatnění v oborech, která sama vláda prosazuje, jako znalostní ekonomika. Rostoucí ceny bytů však mnoho lidí odrazují a zvyšují jejich mzdové požadavky. Pokud bychom zavřeli hranice, mohly by se firmy přesunout do vesnic, kde není bytová otázka natolik palčivá. Ve svobodném světě se však často firmy raději přesunou do zahraničí – nebo k nám vůbec nepřijdou. Před přesně třiceti lety jsme snili, jak rychle doženeme Západní Evropu. Dnes nás drahé byty od tohoto snu vzdalují. Klíč od zlepšení má jen stát,“ uzavírá Petr Bartoň.

Zdroj:Mgr. Petr Kotek, Spindoctors s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Realitní investory láká historie, stabilita i zhodnocení

Ilustrativní obrázek

Jak snížit ceny za energie? Pomoci mohou státní a evropské dotace

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji hypotečního trhu

Ilustrativní obrázek

Domácnost mladých: WiFi, počítač i kousek nebe nad hlavou

Ilustrativní obrázek

Moderní styl bydlení Tiny Housing

Ilustrativní obrázek

Stavebnictví se v posledních letech daříČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.