Co stojí za propadem ceny kávy?

15:15 | A O | Diskuze

Dlouhodobě nestabilní ceny kávy ještě více oslabil středeční propad na newyorské burze o 7,3 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Nejhorší pokles ceny od roku 2010 jen podtrhl aktuální zranitelnost kávy Arabica způsobenou obavami ze špatného počasí a fluktuací brazilské měny.

Situace na trhu s kávou se opět výrazně změnila, když futures kávy Arabica na newyorské burze ve středu klesly o 7,3 %, což je nejhorší propad od roku 2010. Divoký prodej kávy se projevil poté, co trh od poloviny května oživil o 19 %. K prvotnímu oživení v minulém měsíci vedly obavy z mrazu a silnějšího brazilského realu. Tento vývoj pomohl spustit krátké krytí pozic ze strany hedgeových fondů a současně vyvolal nový zájem o nákup ze strany investorů, kteří očekávali, že se cena kávových bobů odrazí od minima z roku 2005.

Vývoj na trhu kávy:

• Pokles obav z mrazu pomohl vytlačit nedávné zotavení na tříměsíční maximum.
• Slabší brazilský real v reakci na zprávy, že vláda prezidenta Bolsenara zvažuje možnosti jak uvolnit vládní strop na výdaje. Vzhledem k obrovskému rozpočtovému schodku a nejistotám ohledně důchodové reformy je tento strop pro důvěru investorů zásadní.
• Existuje předpoklad, že Brazílie zažije v roce 2020 další obrovskou sklizeň, protože je to ve dvouletém cyklu ten „správný“ rok.
•Mezinárodní organizace kávy v úterý varovala, že probíhající sklizeň v Brazílii potvrdila očekávání, že produkce kávy v současné sezóně 2018-19 překročí poptávku už druhé období v řadě.
• Na trzích futures je reportní sazba stále zvýšená a jednoroční spread nabízí prodávajícím krátkých pozic výnos téměř 14 %.

Klíčová oblast podpory (dříve rezistence) je opět na 95 centech/libru. Trh se však zatím dokázal udržet nad 97,33 centy/libru, což je 50% korekce po nedávných zvýšeních cen.

Zdroj:Ole Hansen, Saxo Bank
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Chcete žít déle a zdravěji? Pijte kávu čtyřikrát denně, radí lékaři

Ilustrativní obrázek

Káva pomáhá Newyorčanům vyrovnat se se stresem, pracovním přetížením i frustrací z prezidenta Trumpa

Studie: Tři až čtyři šálky kávy denně mohou výrazně snížit riziko předčasné smrti

Káva nebo čaj: co je zdravější?

Výzkum: Pití kávy zlepšuje zdraví a prodlužuje život. Kolik kávy je tedy třeba denně vypít?

Ilustrační foto

Sklizeň brazilské kávy v ohrožení. Nepřízeň počasí zhoršuje i napadení brouky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.