Co přinese příští týden: Nezaměstnanost USA, ECB, valná hromada ČEZ

29.05.2016 07:30 | fa ra | Diskuze

Jedinou očekávanou událostí pro české akcie příští týden je valná hromada ČEZu v pátek 3.6. Ta rozhodne o dividendě, která byla navržena ve výši 40 Kč/akcie (hrubý výnos 9,0 %). Poslední den s právem na dividendu bude 7.6. 2016.

Foto: Web4Trader

Příští týden bude na trzích v USA a Velké Británii zkrácený o pondělí, kdy se z důvodu svátku neobchoduje. Tón obchodování na následující týden může být dán pátečním projevem šéfky Fedu Janet Yellenové.. Yellenová může projevem potvrdit názory některých svých kolegů, že i ona se klaní ke zvýšení sazeb na červnovém zasedání Fedu. To by pro akciové trhy mohlo vyznít negativně. Pohled na červnový krok Fedu bude však záviset i na změně zaměstnanosti v USA za květen (v pátek 3.6.). Trh čeká přírůstek cca 160 tis. prac. míst jako v dubnu, což je mírně horší číslo než ze začátku roku. Silnější číslo u 200 tis. by trh utvrdilo ve výhledu na vyšší sazby.

V uplynulém týdnu se americké akciové trhy znovu přiblížily k maximům (S&P 500 poblíž 2100 b.), které se jim předtím několikrát nepodařilo prolomit. Je proto podle nás příští týden spíše šance na mírnou korekci. Rovněž příští čtvrtek zasedá ECB. Neočekává se změna politiky, spíše komentář šéfa Maria Draghiho k nákupům dluhopisů.

Makroekonomická data odstartují v USA úterní osobní výdaje (oček. +0,7 % po 0,1 %) a spotřebitelská důvěra (oček. 96 po 94,2 b.). Ve středu se bude sledovat index nákupních manažerů ISM v průmyslu (oček. 50,5 po 50,8 b.) a ve čtvrtek tradiční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 268 tis., beze změny).

Ve středu budeme také znát čínské indexy nák. manažerů v průmyslu – oficiální (oček. 50 po 50,1 b.) a Caixin (oček. 49,2 po 49,4 b.).

Číslem týdne bude přírůstek zaměstnanosti v USA v pátek, kde se očekává +160 tis. míst (beze změny). Týden zakončí index ISM ve službách za květen (oček. 55,3 po 55,7 b.) a průmyslové zakázky (oček. +1,0 % za duben po 1,1 %).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.