Co je dobré vědět při plánování dovolené v roce 2020?

16:16 | E V | 1 komentář / 1 nový

Cestování se stalo v uplynulých letech jednou z nejoblíbenějších aktivit, jak trávit volný čas.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Čechů, kteří se rozhodnou letět do zahraniční, každoročně přibývá a jinak tomu nejspíš nebude ani tento rok. Pokud patříte mezi ně, zpozorněte. Připravili jsme pro vás cestovatelskou příručku s informacemi, které byste si před svou cestou neměli nechat ujít. Dozvíte se nejen, jak si prodloužit dovolenou v zahraničí, ale i kdy si pořídit letenky, aby byly co nejvýhodnější.

 

Prodloužené víkendy 2020

Datum

Den

Svátek

10. dubna

13. dubna

Pátek

Pondělí

Velký pátek

Velikonoční pondělí

1. května

8. května

Pátek

Pátek

Svátek práce

Den vítězství

6. července

Pondělí

Den upálení mistra Jana Husa

28. září

Pondělí

Den české státnosti

28. října

Středa

Den vzniku samostatného československého státu

17. listopadu

Úterý

Den boje za svobodu a demokracii

 

 

1. Cestování po Evropě? Využijte prodloužených víkendů

V roce 2020 se můžete těšit na opravdu bohatou dávku prodloužených víkendů, které nabízejí jedinečnou možnost vycestovat. Zaletět si do Říma, Londýna nebo Paříže? Právě tyto termíny jsou pro návštěvu evropských metropolí jako dělané. Pár dní bohatě stačí k načerpání atmosféry a odpočinku od každodenní reality. O jaké termíny se tedy jedná? První čtyřdenní volno nás čeká v polovině dubna díky velikonočním svátkům. Dva prodloužené víkendy nabídne i květen, kdy budou volné dva pátky za sebou. Jeden prodloužený víkend bude i začátkem letních prázdnin a ke konci září, díky volným pondělkům. Pokud se vám to zdá stále málo, můžete si vzít dovolenou v pondělí a úterý před 28. říjnem nebo v pondělí před 17. listopadem. Suma sumárum tento rok je možné k cestování využít až 7 prodloužených víkendů.

 Přemýšlíte-li o tom, že využijete státní svátky, abyste poznali nová města, neváhejte s nákupem letenek dlouho! „O cestování během prodloužených víkendů je zpravidla enormní zájem a letenky jdou na odbyt. Některé termíny o Velikonocích jsou už teď téměř vyprodané. Pokud si turisté chtějí být jisti, že letenky bez problémů pořídí, mají nejvyšší čas,“ radí ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

 

 

2. Kam za exotikou podle ročního období?

Zájem o cestování do exotických destinací rok od roku roste. „Češi se stávají zkušenými cestovateli a zjišťují, že do dálkových destinací se lze vydat na vlastní pěst výrazně levněji než s cestovní kanceláří. Typickým příkladem je Bali – za letenku od ověřeného prodejce a ubytování zaplatí cestující podobné peníze jako za dvoutýdenní pobyt v evropském přímořském resortu. Takových příkladů, bychom našli mnoho,“ říká Trejbal. Pokud byste se také chtěli podívat do vzdálenější destinace, ale nevíte třeba kam, nechte se inspirovat žebříčkem neoblíbenějších dálkových destinací:

 

Thajsko
Spojené Arabské Emiráty
Srí Lanka 
Bali
Maledivy
Mauritius
 

3. Nepodceňujte pojištění proti úpadku leteckých společností

Než vycestujete, nezapomeňte si kromě cestovního pojištění zařídit i pojištění proti úpadku letecké společnosti. Zatímco cestovní kanceláře mají ze zákona povinnost disponovat tímto pojištěním, letecké společnosti ne. „V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než cestující uplatní své letenky, nevzniká žádný zákonný nárok na vrácení peněz. Pojištění proto nejen doporučujeme, ale i zprostředkováváme,“ říká Trejbal. Minulý rok došlo ke krachu mnoha leteckých společností. Svou činnost skončily např. slovinské aerolinky Adria Airways, francouzské Aigle Azur a XL Airways či britské Thomas Cook Airlines. Cestující, kteří neměli zajištěné pojištění proti úpadku, přišli o veškeré výdaje za letenky.

 

4. Pozor na podvodné prodejce letenek

Přibývá případů podvedených Čechů, kteří naletí na podvodné prodejce letenek. Většinou se jedná o zahraniční portály a srovnávače, které působí jako důvěryhodné. Po vystavení letenky, však často zbydou jen oči pro pláč, protože letenka neodpovídá původnímu popisu. Cestující si například pořídí letenku s jedním přestupem trvajícím 3 hodiny. Po zaplacení ale obdrží letenku, která je s přestupním časem 18 hodin a ještě přes jiné město. V některých případech cestující vůbec neodletí a ani nemají šanci dostat své peníze zpět. Předcházet tomuhle všemu můžete jednoduše, stačí, když si letenky koupíte u ověřených prodejců.

 

5. Kdy je ten správný čas na pořízení letenek?

Výhodné letenky je dobré hledat s předstihem, a to v řádech měsíců. Klasické letenky zpravidla kolem tří měsíců, nízkonákladové klidně i více jak šesti. O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech. Zpravidla se dá říct, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Sehnat letenku za skvělou cenu je velké lákadlo. Než se však začnete radovat ze super levné letenky, nejdřív si ověřte, co všechno je v ceně zahrnuto. Většinou je nízká cena letenky na úkor některých služeb, např. povolené přepravy zavazadel či jejich velikosti.

Zdroj:Veronika Sádovská, AMI Digital s. r. o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Já bych radši tenhle ten rok sázela na jistotu, a proto pojedeme na námi oblíbené místo https://www.honourandgrace.com/cs/. Kde víme, jak se co má. Určitě doporučuji se sem taky jet podívat, více uklidňující místo nenajdete. Pokoje jsou útulné a čisté, personál milý, jídlo dokonalé a hlavně mají naprosto úžasné wellness. Takže za mě jen samé chvály
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Do Chorvatska si letos našlo cestu o 34 % méně Čechů než vloni

Ilustrativní obrázek

Strach jako důvod pro storno dovolené? Co říkají na koronavirus pojišťovny

Ilustrativní obrázek

Jak sehnat nejvýhodnější letenky na letní sezónu a čemu se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Zrušení přímých letů s Čínou a další opatření. Co to znamená pro české cestující?

Ilustrativní obrázek

Češi projevují silnou touhu po cestování

Ilustrativní obrázek

Aerolinky krachly, tisíce Čechů přišly o peníze za koupené letenky.Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.