Co dál čeká Skotsko a Severní Irsko?

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Výsledek brexitu byl poněkud nečekaný a určitě zaskočil finanční trhy. Bookmakeři, jejichž odhady se včera přikláněly spíš k výsledku „setrvat“, změnili odhady hned při zveřejnění prvních výsledků během noci. Důsledky této historické události zůstanou ještě nějakou dobu nepoznané, především pro Velkou Británii, kde včerejší hlasování možná spustilo rozpad.

Foto: North Charleston

Skotsko znovu sní o nezávislosti

Anglie hlasovala pro odchod z unie s nečekaně vysokým výsledkem. Ve Skotsku se očekávalo, že pro „setrvání“ bude hlasovat 62% - 38%. Skotští představitelé volali po setrvání v Evropské unii a nyní se pokusí zorganizovat další referendum, aby se stali suverénním nezávislým státem. Skotská ministerská předsedkyně Alex Salmondová, která je ve funkci od roku 2014, se nyní zřejmě postaví do čela skotských snah o nezávislost.

 

 

Možná dojde na sjednocení Irska

Severní Irsko také hlasovalo pro setrvání v EU většinou od 56% do 44%. Je možné, že se znovu vrátí na stůl idea sjednocení země. Vůdce levicového křídla strany Sinn Féin prohlásil, že celý ostrov by měl hlasovat o sjednocení. Tato nabídka je přitažlivá a umožnila by Severnímu Irsku setrvání v Evropské unii.

 

Finanční bouře ještě nekončí

Šokové vlny na finančních trzích z našeho pohledu ještě zdaleka nekončí, toto je teprve začátek. Libra by měla s dalším vývojem dál strádat. Proti dolaru ztratila zatím 7%. Je důležité nezapomínat, že jakékoli další prohlášení během dvou let vyjednávání o odchodu, tuto měnu zasáhne.

Swissquote

 

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.